Cesta pod Strečnom – známy problémový úsek medzi Žilinou a Vrútkami

0
1968

Polícia a pod StrečnomNa severnom Slovensku majú mnohé. Krásne lesy, orloj, korbáčiky, nádherné miesta, ale aj úsek pod Strečnom. Miesto, ktorému sa dá vyhnúť asi len poriadnou obkľukou cez Kysuce a Oravu, alebo južnou trasou pokojne trebárs cez Prievidzu a Nitrianske Pravno. Všetci tí, čo sú nútení vynechávajúce úseky D1 riešiť cestou E50 pod Strečnom, úsek poznajú ako nehodový, neprehľadný a hlavne občas o život. Nech je akékoľvek počasie, tu zažívajú vodiči adrenalín. Napriek nedávnemu rozšíreniu cesty ide stále o úsek plný áut, ktorý sa ihneď upchá v prípade aj menšej nehody. Akoby s pravdelnosťou sa tu stretávajú osobné vozidlá, aj nákladné vozidlá. Často v rýchlosti dochádza k fatálnym následkom. Dokonca je v niektorých obciach na okolí známy pojem „Zrazil pod Strečnom“ no v tej chvíli by sa starší aj prežehnal, pretože pri vyslovení tohto slovného spojenia sa zväčša vynára predstava toho najhoršieho. Pre menej skúseného vodiča to môže byť previerka schopností, ale ani skúsenosti niekedy nie sú zárukou, že rýchlosť, počasie a rôzne iné vplyvy neodštartujú súhrn udalostí…

Prečo problémový?
Hrad Strečno je postavený na strmom brale nad Váhom. Popri Váhu sa kľukatí cesta vybudovaná na mieste dávnej úzkej cesty. Pri jej budovaní sa upravovalo aj kamenné bralo. Na mnohých miestach sú siete, ktoré držia prípadne odlomené kusy skál, aby nepadli na prechádzajúce autá. Siete a rôzne kovové konštrukcie sú takmer po celej dĺžke strmého svahu. Vodiči smerom na východ prechádzajú ešte okolo jedného hradu, známeho ako Starhrad (staršie Strečno). Sú to teda časté zúkruty, veľký počet vozidiel, blízkosť vody a premenlivosť stavu vozovky. Výstavbou severnej D1 by sa značne odbremenil tento úsek a najmä by nedochádzalo k toľkým stratám na majetku a životoch. Pri stavbe D1 sa však akosi najskôr pozerá na menej problémové úseky a tie najkomplikovanejšie sa nechávajú nakoniec. Zaujímavosťou je, že pod Strečnom prechádzajú dva železničné tunely, ktoré sa celé desaťročia bezproblémovo využívajú. Práve prechod riešiteľný tunelom by mohol byť riešením otázky, ako spriechodniť tento úsek. V každom prípade však v okolí Martina už vidieť začiatok výstavby severnej diaľnice a neustály ruch práce okolo pomaly sa dvíhajúcich pilierov a konštrukcií.

Online mapa cez Google Street View
Prejdite sa aj vy po tomto úseku pomocou šípok na klávesnici, alebo priamym klikaním kurzorom myši na cestu pred vami.

Pod Strečnom, aj keď je Strečno ďaleko
Úsek, ktorému sa ľudovo hovorí „Pod Strečnom“ je celý úsek cesty, ktorý v smere od Žiliny začína tesne pod hradom Strečno, prechádza okolo Starhradu až za premostenie ponad železničnú trať. Tento názov, hoci úsek s mostom už dávno nie je pod Strečnom, je stále pokladaný za „pod Strečnom“ možno aj preto, že niektoré havárie pre neprehľadnosť, kľukatosť ciest a státie v kolónach nechávajú mnoho áut stáť až pod hradom. Na druhej strane sa už pár ľudí priznalo, že si návštevu hradu naplánovali len preto, že dopravné infoservisy hlásili hodinové zdržanie. Strečno je po pravde naozaj krásny hrad a má zaujímavú históriu.

Nehoda z 27. januára 2013
Jeden z príkladov môže byť nehoda z 27. 1. kedy otočilo čierny SEAT LEON do protismeru a toto osobné vozidlo vpálilo pod poľský kamión s cisternou s toulénom. Vodič bol ťažko zranený, úsek bol celkom ochromený na viac ako hodinu. Niekoľko fotografií z nehody si môžete pozrieť aj nižšie. Náraz bol tak silný, že posunulo nápravu nákladného vozidla. Zaujímavosťou je, že kolóna celkom ochromila dopravu a siahala až po koniec mesta Martin. Zdržanie pre rôznych vodičov bolo v rozsahu jednej až dvoch hodín. Prechádzala teda celými Vrútkami a uvoľnenie cesty muselo byť problematické. Miesto majú najbližšie záchranári z Martina a hasiči z Vrútok.

Cesta pod Strečnom
Cesta pod Strečnom
Cesta pod Strečnom
Cesta pod Strečnom
Akékoľvek fotografie z týchto stránok je zakázané ďalej publikovať aj bez tohto upozornenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ