Česká metanolová kauza a jej v poradí už 44. obeť, žena z Orlovej

0
1673

Od piatka večera české úrady evidujú už štyridsiatuštvrtú obeť metylalkoholovej kauzy. Intoxikácii z pančovaného alkoholu podľahla päťdesiatšesťročná žena v nemocnici v Orlovej. Hospitalizovaná bola v čase od 20.3.2013 do 5.4.2013. Aj napriek snahe lekárov a nasadní rozsiahlej liečby žena následkom otravy v kritickom stave zomrela.

Polícia našla u zosnulej v byte zásobu alkoholu, ktorá bola pančovaná. Expertízy alkoholu potvrdili prítomnosť metylalkoholu. Podľa vyjadrenia policajnej hovorkyne Gabriely Holčákovej pre internetový server iDNES.cz: „Polícia sa domnieva, že sa žena otrávila konzumáciou práve tohto alkoholu.“ Obeť mala doma viacej fliaš neoznačeného alkoholu, ktorý si pravdepodobne zakúpila dávnejšie. Päťdesiatšesťročná žena doplatila za lacný nákup alkoholu smrťou. Vyšetrovanie aj naďalej pokračuje.

Metylalkoholová kauza
Začiatkom septembra 2012 sa objavila druhá najvážnejšia katastrofa v histórii Česka metylalkoholová kauza, ktorá pokračuje až dodnes. Od polky septembra 2012 môžeme sledovať rekordný nárast počtu obetí otrávených alkoholom. Ľudia si nevedomky kupovali pančovaný alkohol za lacný peniaz. Po požití takejto liehoviny ľudia prichádzali o zrak, ba dokonca aj o vlastné životy. Na príčine bolo znehodnotenie alkoholu metanolom. „Ak je v alkohole viac ako 5% metylalkoholu, už je zle,“ povedal pre internetový portál tn.nova.cz český expert na otravu Jaroslav Klán z Ústavu súdneho lekárstva a toxikológie 1. lekárskej fakulty UK. Pri liečbe otrvavy alkoholu sa odporúča podávať etanol, no ešte silnejším liekom je fomepizol. Tento preparát sa môže aplikovať aj u ľudí v bezvedomí. Na základe úmrtia desiatok ľudí Ministerstvo zdravotníctva ČR vydalo ku dňu 14.9.2012 zákaz predaja alkoholu vo všetkých obchodoch a reštauráciách. Týkalo sa to hlavne liehovín nad 20% alkoholu.
Aj napriek prohibícii sa dostával do kolobehu pančovaný alkohol. Najväčší úlovok našli policajti v areáli JZD Kouty vo Valašskom Meziřičí, a to 560 000 litrov nelegálneho 96% liehu. Z falšovania alkoholu policajti obvinili desiatky ľudí. Za hlavných vinníkov považujú podnikateľov Roberta Březinu a Roberta Sedláčka. R. Březina stojí za likérkou Drak. Tisícky fliaš obsahujúcich metylalkohol sa predávalo práve pod etiketou likérky Drak. Obvinení sú nielenže zodpovední za 44 obetí, ale takisto spôsobili nelegálnym obchodom s liehom štátu škodu na daniach vo výške 200 miliónov českých korún.
Vyšetrovanie sa začne na jeseň tohto roku. Pôjde o najväčšie súdne konanie v Čechách.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ