Britský DailyMail píše o košickom sídlisku Lunix IX a úbohých rómskych deťoch

0
2643

Slováci, ktorí rozumejú anglicky a dostali sa k článku jedného z najvplyvnejších médií britských ostrovov s čitateľmi z celého sveta, zostali zaskočení. Najnovšie píše o sídlisku Lunik IX v Košiciach a o deťoch, ktoré bývajú v strašnej biede. V snahe nájsť senzáciu, kde nie je, alebo je len pri pohľade z jedinej stránky, sa tak môžeme tešiť „výbornej“ reklame. Článok sa v prvom rade pozastavuje nad tým, ako je možné, že mesto získalo grand 51 miliónov libier k jej predsedníctvu ako hlavného mesta kultúry EÚ 2013 a zároveň poukazuje na strašnú biedu na menovanom sídlisku. V článku sa pritom nenachádza ani jedno vyjadrenie kompetentných, predstaviteľov mesta a podobne.

MailOnline o Lunik IX Košice

Fotografie sú až príliš
Autorka článku zámerne do článku použila fotografie jediného panelového domu a haldy odpadu, ktoré budú nakoniec možno staršieho dáta. Do článku boli pripojené aj fotografie, ktoré z nášho pohľadu vyzerajú priam ako prototyp toho, ako nechceme, aby vyzeralo Slovensko v očiach cudzincov. Píše o Rómoch, ktorý nemajú elektrinu a vodu, akoby šlo o vinu mesta Košice, alebo vlády SR. Fotografie mierené objektívom do tváre nikdy v rómskych osadách, ale ani v chudobných častiach sveta kdekoľvek inde, nevyzerajú inak. Pri pohľade na deti, ktoré s ochotou pózujú pokojne s cigaretou v ruke, ide o typické obrázky, ktoré poznáme aj pri nakrúcaní reportáži našich súkromných televízií.

Najpohodlnejšie je písať o tom, čo nebolo videné a ani zažité
Tradične sa aj teraz stretávame s názormi človeka zo zahraničia, ktorý jednak nevie problém riešiť, myslí si, že pozná riešenie, nebýva na takejto ulici a ani nebýva v susedstve s neprispôsobivými občanmi. Zároveň je vysoko pravdepodobné, že samotná autorka ani na konkrétnom mieste nikdy nebola a spolieha sa na útržkovité informácie. Článok mierne pobúril najmä Slovákov, ktorí vedia o vzniku a vývoji samotného sídliska viac, než len referované informácie, alebo výťah z článku.

Lunik IX a jeho osud je nám dobre známy
Lunik IX je nejaký čas turistickou atrakciou. Obchádzku až na slávne sídlisko si spravilo viacero ľudí zo iných kútov Slovenska (veď dajte vymenovať tri miesta niekomu zo Žiliny, Trenčína či Bratislavy a budete počuť „Steel Arena, Lunik IX a Mojsejovský Pereš“), prípadne mnohí svoj plán zrušili pre bezpečnostné obavy. Sídlisko, ktoré zdevastovali práve neprispôsobiví občania, zničili a rozpredali zariadenie, spálili parkety, vytrhali zábradlia ako palivo a ako železo do zberných surovín a výťahové šachty používajú ako smetisko, už nedávno zažilo uzatvorenie jednej budovy. Narušená statika absenciou okien a vyťahaním železa z dôležitých múrov bude asi ťažko prejavom bezohľadnosti a ignorácie mesta. Dlhodobo neriešiteľný problém s kriminalitou prinútil slušnejších ľudí odsťahovať. Vo viacerých bytoch a priestoroch bývajú ľudia ilegálne. No súdiť nás ide novinár zo zahraničia.

Ďakujeme, DailyMail / MailOnline, no na budúce by sme prosili článok o Slovensku pravdivý a najmä poriadny.