Bratislavčania: „Za toto sa hanbíme a nič vám k tomu nepovieme.“

0
6787

Bývanie v Bratislave má nesporné výhody a či už ste mestský typ, alebo máte radšej dom so záhradou, Bratislava vám ponúka všetko. Rýchla dostupnosť do Budapešti či Viedne, pekné promenády a nádherné Staré mesto, čisté hotely a dobré pivo. Veľa turistov a možností, ako sa kultúrne vyžiť. Kto žije v Bratislave, má sa dobre. Avšak každá minca má dve strany a nie je všetko ružové. Aj keď je Bratislava nádherné historické mesto, bezpochyby najlepšie na Slovensku, stále tu nájdeme niekoľko vecí, za ktoré sa hanbia aj samí Bratislavčania. Ktoré to sú a čo vám Bratislavčan určite nepovie, keď sa ho opýtate, aké to je bývať v Bratislave?

Turisti vo fontáne začínajú byť symbolom hlavného mesta

Bratislava začína byť v Európe postupne známa ako miesto, kde sa môžete jednoducho a pohodlne okúpať vo fontáne. Prevažne britskí turisti sa natoľko tešia z nášho lacného piva, že to dávajú Bratislavčanom patrične najavo. Ak sa teda prechádzate po Starom meste alebo pri prezidentskom paláci v horúci augustový deň, nebuďte prekvapení a skočte za Angličanmi do fontány aj vy. Kúpanie vo fontáne je avšak zakázané a mesto vám môže udeliť pokutu, respektíve náhradu škody za vyčistenie fontány, ktorá sa pohybuje v štvorciferných sumách. Ak sa naozaj túžite okúpať a je vám horúco, využitie niektoré z obľúbených jazier v Bratislave, akými sú napríklad Kuchajda či Zlaté piesky. Ak máte radi prírodu ešte viac, určite vás zaujmú aj nuda pláže v Bratislave, ktorých tu máme tiež zopár. Tí, ktorí majú radi trochu viac prírody a neboja sa ísť ďalej za mesto – máme tu pre vás aj Rusovské jazero alebo Čunovo. Kúpanie vo fontáne v Bratislave prenechajte tým, čo nám sem nosia peniaze, haha. B

turisti vo fontane

Petržalka, socialistické sídlisko plné dílerov

Bežný Bratislavčan nerád chodí po úradoch a vybavovačkách. Je to nepohodlné a radšej si sadne na kávu. Problém nastáva vtedy, keď už naozaj musí a zistí, že svoje povinnosti vybaví iba v Petržalke. Vtedy nastáva pohroma – veď sa tam stratím! Je to tak. Petržalka je jeden veľký, plochý priestor s množstvom budov a psích výkalov. Navyše si tu ľahko kúpite dáku drogu podľa vlastnej preferencie, rovnako ako banány či jablká. Stačí osloviť 16-ročných chalanov v mikinách cez hlavu. Vždy sa niečo nájde. Kto sa v Petržalke nestratil, nie je Bratislavčan. Toto sídlisko bolo vybudované práve pre prisťahovalcov, ktorí prišli do Bratislavy za prácou. Všetci žili tu, lebo ostatné časti boli príliš drahé. Dnes už nájdeme aj rodených Bratislavčanov, ktorí sa narodili v Petržalke a na túto mestskú časť rozhodne nedajú dopustiť.

byvanie v petrzalke

Metro v Bratislave? Už ho stavajú

Kedy bude v Bratislave metro? Len čo ho dostavajú. Metro v Bratislave máme – teda aspoň depo vo vyššie spomínanej Petržalke. Malo ísť o projekt storočia, no zostali len plány a veľká diera, v ktorej bývajú bezdomovci. Projekt metra v Bratislave leží na stole hlavného mesta už od roku 1988 a za tú dobu naň riadne napadal prach – až tak, že sa na túto gigantickú myšlienku zabudlo skôr, ako sa stihlo metro dokončiť. Dodnes nájdeme v Bratislave známky toho, že sa tu plánovalo postaviť metro, a to najmä v podobe vysokých betónových pilierov, ktoré sa dnes tvária, že k ničomu nepatria. Trasa B, ktorá sa začala stavať ako prvá a mala viesť z Janíkovho dvora na Hlavnú stanicu, dnes ostáva len smutnou spomienkou, na ktorú si mnohí z nás spomenú, keď stoja v rannej zápche. Metro dnes nahrádza električka do Petržalky, ktorá je už takmer dokončená.

Metro_bratislava_depo
By Asebest under CC BY-ND 2.0

Preso s mliekom? Keď tak iba vo Viedni

Ak sa tešíte, že si dáte pri nedeľnej prechádzke obyčajné preso s mliekom a zákuskom, sklameme vás. V Bratislave nie. V poslednej dobe sa tu namnožilo mnoho hipsterských a tzv. „urban“ kaviarní, kde si od tekvicového latte až po čokoládové čerešne objednáte naozaj všetko. Problém nastáva vtedy, keď si vypýtate obyčajné malé presso s mliekom a čašník na vás pozrie so štýlom, že z ktorej dediny si prišiel?. Myslíte Espresso Macchiato či Espresso con Panna? Alebo nebodaj Flat White alebo Cafe Breve? Ak nie, tak možno Americano alebo Caffé Mocha. Toto patrí obzvlášť pre kaviarne v kníhkupectvách. ako napríklad v tom najväčšom na Obchodnej ulici.

kaviaren v bratislave
Rafticek at Czech Wikipedia CC-BY-SA-3.0
ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokTip na víkend: Autosalón
Ďalší článokNové spracovanie filmu „Sedem statočných“ s hviezdnym obsadením čoskoro v kinách
Keď som mal 25, dal som výpoveď aby som sám cestoval po svete. Kancelária nikdy nebola pre mňa. Z cestovateľského blogu Bez Mapy som si spravil zamestnanie na plný úväzok a stal sa digitálnym nomádom. Všetko čo potrebujem k práci je môj laptop, WiFi a hlava plná nápadov. Dlhodobo cestujem po svete a svoje zážitky, rady a tipy ako žiť život na vlastnú päsť zdieľam s tebou na tomto blogu. Pridaj sa ku mne a zahoď svoj strach z nepoznaného.