Black Friday z každej strany: ďalšia americká tradícia v našich končinách

0
1922

Zostáva nám oslavovať deň nezávislosti a deň vďakyvzdania a máme azda všetky americké tradície a ich prvky vrátane Santa Clausa na malom Slovensku. Black Friday je jednou z tradícií a pojmov, ktoré k nám prišli z poza oceánu a pomenúvajú práve posledný piatok v predadventnom období, kedy sa odohráva v obchodoch šialenstvo. Bitky, zápasy a vyťahovanie už uchmatnutého tovaru z rúk iným ľuďom. Nie, toto nenechajú niektorí len tak a posielajú za čerstvým zlodejom zvyšok rodiny, takže nasledujú bitky, vresk, rozháňanie políciou. Vo svete nie sú ojedinelé ani prípady ušliapania a zabitia ľudí. Na šťastie však až takéto výpredaje v našich končinách nehrozia, aj keď aj naši obchodníci sa opičia a to dostatočne.

Black Friday

O prítomnosti Black Friday na Slovensku informuje prevažne internet a internetové obchody, kde si pre tento jediný deň skôr dovolia investovať do propagácie, grafiky a v kampaniach posilnia vyhľadávanie čiernopiatkových zliav a spojení. A že ich je požehnane… Treba však uznať, že televízor za 99 EUR stále nekúpite a rovnako tak ani nič podobné. Siahnite však po zahraničných obchodoch, predajniach s elektronikou a predajcoch, ktorí si dávajú záležať na marketingu a imidži. Tí s najväčšou pravdepodobnosťou tento deň využívajú na maximum. Pravdou však zostáva aj to, že mnohí nemáme za čo nakupovať a pri vysokých zľavách kúpime aj to, čo vôbec nechceme, nepotrebujeme a nakoniec sa to nepodarí predať ani na bazoši.

Slovensko je vďaka časovým zónam vo výhode
Občas si malé Slovensko uvedomí, že hoci veľká silná Amerika má mnohé veci skôr, práve my sme tí, čo si píšu konkrétny dátum o pár hodín skôr, máme skôr aj Silvestra a zároveň pokiaľ niečo začína úderom polnoci a Američania musia hltať kávu aby nezaspali, Slováci majú príjemné ráno, kedy sú možno v práci a tak si z ponúk niektorých ranných obchodov už vyberajú počas svetlého dňa. Teraz síce príliš o svetle reč byť nemôže, ale pritom všetkom aspoň jedno pozitívum pre tých, čo holdujú nakupovaniu, alebo zhodou okolností potrebujú niečo, čo je v akcii a počkajú si na zdĺhavú zahraničnú zásielku.

Nuž a ako na Slovensku?
Všimli sme si niekoľko ponúk s podtitulom Black Friday. Prekvapila ponuka u zeleného ufóna, kde bol konkrétny tovar s odpočítavaním k dispozícií od konkrétnej hodiny, ale po odpočítaní a kliknutí na stránky sa objavil pád webu zrejme pre nápor návštevníkov. Po obnovení stránky za asi 22 sekúnd od odpočítavania už bolo všetkých 100 kusov tašiek vypredaných a s občasnými výpadkami webu sa s hlásením o vypredanosti stretávame aj teraz. Záhadne rýchla objednávka, možno si nejaká úspešná s.r.o-čka nakúpila darčeky pre zamestnancov a partnerov k Vianociam. Škoda, že tak odpísali všetkých ostatných. BlackFriday sa však objavuje aj v parfumériách, v iných obchodoch s elektronikou. Akosi nenadchli žiadne z nich, veď podobné akcie sú tu aj počas roka, alebo sa objavujú aj krátko pred týmto konkrétnym dňom. Akciu využíva aj predajca leteniek, či predajca počítačových hier. Hráči sú určite netrpezlivo v očakávaní, čo si pripraví Steam. Zostáva len čakať do Black Friday v amerických časových zónach. Väčšinou akcie platia aj zajtra, či pozajtra. Otázne je, či bude z čoho vyberať.