Bill Gates podporuje nové druhy lacných záchodov a ekológie

0
1404

Nadácia Billa a Melindy Gatesových už dávnejšie vyhlásila súťaž pre vedátorov a vynálezcov, aby priniesli vynález podľa jasných inštrukcií. Má ísť o toaletu, ktorá nepotrebuje elektrickú energiu, jeho výroba má byť lacná, jeho použitím by sa nemalo znečisťovať prírodné prostredie a jeho použitie by malo byť jednoduché. Vynález sa pritom musí zaobísť bez tečúcej vody a odtoku. To sú pomerne ťažké kritériá, čo poviete? Napriek tomu sa do projektu prihlásilo viacero vynálezov a nedávno sa aj odprezentovali. Bill sa netají tým, že by rád podporoval krajiny tretieho sveta. Ide cestou zaujímavých nápadov, ktoré sa snažia byť ekologické a dostupné. Nevedno, či Bill niekedy použil suchý záchod, pretože žiada tak trochu až nemožné… no nie tak celkom. Prečo? Chudobným častiam Afriky a Ázie chce pomôcť stoj čo stoj a tak si osobne pozrel každý jeden vynález, ktorý mu jeho autori predstavili a pritom nebolo ich málo. projekt manželov Gatesových počíta s rozšírením myšlienky využívania produktov z ľudského tela na ďalšie spracovanie a obmedzenie súčasnej situácie znečisťovania.

Zakladateľ spoločnosti Microsoft, ktorá je autorom systémov Windows a rôznych vychytávok, softwaru aj hardwaru, patrí medzi najbohatších ľudí sveta dlhodobo. je teda celkom logické, že s poriadne tučným bankovým kontom sa rozhodol mimo svoje pravidelné dobročinné akcie pomôcť ešte nejak inak, výraznejšie než doteraz. Hoci záchody nepatria do oblasti, v ktorej Bill pôsobí, netreba to brať ako vtip ako úlet. Práve nedostatočná hygiena a výkaly sú v rozvojových krajinách často po hlade a nedostatku čistej vody hneď tretím problémom, pre ktorý sa ľudia stretávajú s množstvom chorôb a zdravotných komplikácií.
Celému projektu Bill venoval slušný balík a aj samotné promo video hovorí za všetko. po jeho zhliadnutí azda každý pochopí, že sa vydal správnym smerom.

info: www.gatesfoundation.org

ZANECHAŤ ODPOVEĎ