Objavte v sebe stratené dieťa, začnite vyfarbovať: Antistresové omaľovánky

0
2850

colored-pencils-1053282_1280

Ráno budík. Doma zhon, v práci plná hlava, povinností kopec. Úlohy na nás doslova číhajú z každej strany. Žijeme životom, ktorý je plný zhonu a nervozity. Koľkokrát si povieme, že by sme sa vrátili v čase a najradšej mali starosti malých detí? Len tak si kresliť a za ničím sa nenaháňať.

Takáto myšlienka musela očividne prebehnúť hlavou aj ľuďom, ktorí stoja za počinom antistresových omaľovánok pre dospelých. Horúci hit, ktorý zaplavil novinové stánky, kníhkupectvá, ale aj internet. Sú však naozaj tak uvoľňujúce, alebo sme opäť naleteli na ďalší horúci trend?

Po svojom

Knihu plnú omaľovánok pre dospelých vytvorila ako prvá Johana Badsfordová. Jej pôvodne zadanie bolo vytvoriť knihu omaľovánok pre deti. Ona však chcela ísť inou cestou. A urobila dobre, pretože z prvej knihy antistresových omaľovánok s názvom Tajná záhrada sa predalo viac ako dva milióny kusov.

Možno sa budete čudovať, ale omaľovánky pre dospelých boli na trhu už aj pred tým. Komerčný úspech zaznamenala až publikácia 100 antistresových omaľovánok pre dospelých. Prichádza na rad otázka, prečo sú tak populárne až teraz?

books-545103_1920

Čo nás na nich láka

Ľudia sú unavení z každodenného kolotoča povinností. „Ako študentka ekonómie a podnikania ich považujem aj za veľmi dobrý obchodný ťah. Ľudia sú v dnešnej dobe vyčerpaní starosťami a zahltení médiami, hlukom okolia a rýchlym životným štýlom. Kus papiera s vytlačenou predlohou je zrazu niečím, čo poskytuje úľavu. Omaľovánky vyzerajú veľmi pekne, sú kvalitné spracované .“ opisuje postoj k „antistresovému trendu“ študentka Majka.

Najčastejšie antistresové omaľovánky kupujú ženy. Práve tie majú väčší cit pre jemnú motoriku a zmyslové vnímanie. Rozvíjajú tiež svoju tvorivosť a kreativitu. Na antistresové omaľovánky sme sa opýtali aj Ivetky, ktorá sa venuje umeleckej činnosti. „Podľa mňa je to trend pretože to uvoľní len človeka, ktorý k tomu má nejaký vzťah. Pre mňa je to super, ale pre niekoho, kto nevidí rozdiel medzi oranžovou a ružovou, to nie je veľmi prínosné.“ smeje sa Ivetka.

abstract-art-941558_1280

Oslobodení od stresu svojim vlastným výtvorom

Predajné čísla jednoznačne svedčia o tom, že antistresové omaľovánoky sú skutočne populárne. Aké činnosti v našom mozgu prebiehajú pri vymaľovávaní a či sú skutočne tak uvoľňujúce, sme sa opýtali študujúceho psychológa. „Nie je jednoznačné, či dokážu, respektíve akým spôsobom tieto omaľovánky stres odbúravajú. Medzi možné vysvetlenia môže patriť napríklad akási flexibilita či voľnosť pri voľbe farieb a spôsobe vyfarbovania. Ďalej je to pridaná hodnota, ktorú celkovému dielu človek dodá, a taktiež príjemný estetický pocit, vrátane zadosťučinenia, že sa k dielu človek sám pripísal. Treba brať do úvahy, aké pocity u používateľov nakoniec prevládajú. Ak sa počas vyfarbovaní diela a po jeho dokončení cíti človek „oslobodený od stresu“, omaľovánky si zaslúžia prívlastok „antistresové“ a je vhodné po takejto forme psychohygieny siahnuť opäť. Nie každému však pomôže estetický zážitok odbremeniť sa od záťaže.

Či dáte antistresovým omaľovankám zelenú alebo nie, je už na vás. Všetko, čo k tomu potrebujete je trpezlivosť, farebné pastelky a chvíľka času.