Ako zaujať pri prezentácii: Dosiahnite, aby vás každý počuval

0
4353

prezentacia

Určite ste aspoň raz zažili nekonečnú, monotónnu prezentáciu, ktorá uspala celé publikum. Pre mnohých je prezentovanie postrachom, pretože im chýba know-how. Nevedia, ako zaujať, ako pridať „ingredienciu“, ktorá tomu dodá šmrnc a prezentáciu úplne odlíši od všetkých ostatných. Ak sa aj vy pripravujete na pracovné stretnutie, poradu s kolegami alebo kamkoľvek inam, kde budete niečo prezentovať, vyskúšajte naše triky a uvidíte, že nik nebude znudene zívať a prevracať očami. Prekvapte vašich kolegov, divákov alebo zákazníkov niečím novým a sviežim!

Vášeň

Vášeň vám pomôže zanechať najväčší dojem. Vaše publikum si musí odniesť nejaký pocit, emóciu, ktorá ich uchváti. A tento pocit im viete sprostredkovať vy a vaše zapálenie pre vec. Keď budú vidieť, že danej službe, produktu alebo myšlienke naozaj veríte, budú jej/mu veriť aj oni.

Umenie rozprávačstva

Máločo pritiahne záujem tak, ako príbeh alebo výstižná ilustrácia. Keď vami prezentovanú oblasť prepojíte s reálnou skúsenosťou, príhodou alebo vtipom, získate si pozornosť. Príbehy má rád každý, preto sa ich nebojte vsunúť do vašej prezentácie. Možno sa vám to bude zdať na začiatku neprirodzené, ale verte, že po čase sa z vás stane majster, ktorého publikum bude s radosťou počúvať.

Konverzujte

Kedy svojich poslucháčov najviac zaujmete? Keď to, čo budete hovoriť, bude interaktívne. Začnite nejakou otázkou, hoci aj kontroverznou, ktorá upúta a všetkých prinúti počúvať vás ďalej. Takisto počas celej prezentácie klaďte publiku otázky. Či už rečnícke, na ktoré si každý odpovie sám, alebo rozpútajte diskusiu.

ako prezentovat

Prineste niečo nové

Vyhnite sa všetkým klišé a buďte iní. Poukážte na nový aspekt danej témy, upriamte sa na iný uhol pohľadu, zaujmite novými faktami. Alebo, jednoducho, „zabaľte“ staré informácie do nového obalu. Vaše publikum nechce vidieť a počuť to, čo už miliónkrát predtým. Okoreňte to neočakávaným elementom, ktorý vás urobí nezabudnuteľným.

Lákavý vizuál

Nemyslite si, že s preplnenými slidami a malými písmenkami v PowerPointe niekoho zaujmete. Naopak, určite mnohých odradíte. Prezentácia má byť stručná a výstižná. Držte sa jednoduchého pravidla: maximálne 6 riadkov a 6 slov v riadku. Zvoľte neutrálne pozadie, na ktorom bude text jasne viditeľný. Aby to nebola nuda, pridajte medzi text aj zaujímavé grafy, tabuľky, obrázky. Čokoľvek, čo si ľudia jednoducho zapamätajú. Ak používate flipchart, píšte veľkými písmenami a striedajte farby. Dajte si záležať na tom, aby ste vášmu publiku ponúkli dizajn a grafiku, ktoré ulahodia ich oku.

 

Ak si však neviete dať rady a stále máte trému, tak vám pomôže jedine tréning. Zavolajte niekoho, komu dôverujete a dajte si generálku. Váš priateľ, kolega, či manžel/manželka vás upozornia na chyby, ktoré by ste si inak možno nevšimli: napr. prehnaná gestikulácia, tichý hlas, časté podvedomé „ékanie“ medzi vetami alebo nesúvislé informácie. Keď „vychytáte muchy“ pred vašou premiérou, opadne váš stres a hneď sa budete cítiť istejšie.