Ako vyrezať tekvicu na Halloween: tipy, fotonávod a nástroje

0
22140

Tekvica na HalloweenPomerne jednoduchý návod je na vyrezanie halloweenskej tekvice. Činnosť, pri ktorej sa zabávajú v USA celé rodiny, či najčastejšie skôr mamičky s deťmi, občas zastupujú agentúry, ktorým sa darí aj v predaji už vyrezaných tekvíc. Halloween je čoraz viac populárny aj u nás, môže za to množstvo filmov, kde sa tento sviatok spomína. Či sa to staršej generácií páči alebo nie, Halloween je naozaj v plnej sile aj u nás. Nechodíme síce žobrať sladkosti, ale niečo z ježibabiek, tekvíc a maškarných plesov sa chytilo aj na Slovač. Práve tekvice tento rok získali celkom slušnú popularitu, ich dostupnosť v obchodných reťazcoch a u pestovateľov rozprúdila záujem o ne ešte viac, ako po minulé roky. Veľká oranžová tekvica, ktorá je na to najvhodnejšia sa dnes dá kúpiť na viacerých miestach. Tá pravá halloweenska bola dokonca pre tento účel a sviatok vyšľachtená. Ako ju vyrezať a na čo si dať pozor? Tu je niekoľko rád a postrehov…

Potrebujete: ostrý nôž strednej veľkosti, prípadne malý nôž na detaily. Lyžicu na vyberanie obsahu, misku, kahanček, jemnú fixku, alebo pero, dobrú náladu a fantáziu.

Ako na to?
Vyberte si peknú tekvicu a perom, alebo jemnou fixkou si načrtnite kruh okolo stonky, najmä dosť veľký na to, aby prešla cez neho päsť a nechajte si ešte rezervu. Do vyznačeného kruhu potom pomaly a najmä opatrne režte ostrým nožom. My sme použili keramický nôž strednej veľkosti, na ktorý sa zatiaľ dalo vždy spoľahnúť. Pokojne môže ísť o jednotlivé vpichy, ak nejde rezať priamo. Pozor na tvrdé tekvice, kde je vysoké riziko vyšmyknutia noža a prerezania až k ruke. Režte tak, aby vám vznikal mierne lievikovitý tvar stonky. Bude totiž tvoriť viečko a to nesmie prepadnúť do vnútra tekvice, ale má tvoriť zátku. Po dostatočnom obrezaní by vám mal vzniknúť kužeľ smerujúci nadol.

Halloween tekvica

Vyberte lyžicou, alebo naberačkou mäkký obsah a následne, keď môžete vnoriť ruku dnu, oškrabte aj nie veľkú vrstvu dužiny. Tá mäkká totiž, ak ju necháte v tekvici, začne hniť a môže zapáchať. Semienka si môžete ďalej odložiť a upražiť, dužinu spracovať, alebo len vyhodiť.

Halloween tekvica

Načrtnite ksicht vašej dyne a nebojte sa experimentovať. Dá sa kresliť perom, aj ceruzkou. Netlačte príliš, pretože zanecháte viditeľné ryhy, ak mienite meniť polohu očí nosa a podobne. Ak sa mýlite, použite radšej zotierateľné pero.

Halloween tekvica

Opäť šikovným nožom, najmä takým, s ktorým je možné vyrezávať malé tvary, vpichujte do tekvice. Dbajte na bezpečnosť. Kým vyrezaný tvar na strane vonkajšej so šupkou už môže byť presný, dajte si záležať aj na tom, ako vyzerá vyrezaný otvor z vnútra a skúste pri veľmi hrubej dyni ubrať z hrúbky stien buď nožom, alebo opäť lyžicou. Avšak veľmi opatrne. Lyžica vytvára tlak, ktorý môže vyrezané detaily poškodiť.

Halloween tekvica

Na dekorácie je možné použiť len narezanie a odstránenie šupky. Napríklad zdobenie, fúzy a podobne.

Halloween tekvica

Odporúčanie:
Tekvicu zapaľujte bezpečne. Najjednoduchší spôsob je zapáliť ju nie z hora, ale položiť kahanček na spodok dyne a zapáliť ho cez ústa.

Halloween tekvica