Ako správne píšeme slová Nový rok, Vianoce a Štedrý deň?

0
37908

Vianoce, vianočné DreamstimeRiešime to každý rok pri písaní vianočných pohľadníc a pozdravov, no často si pamätáme oba tvary, lenže ktorý je ten správny? Najhoršou situáciou je tá, kedy vám rodič, alebo nadriadený prikáže napísať to chybne a za hlupáka následne vyzeráte práve vy. Aby ste tomu predišli, skúste si pozrieť niekoľko nasledujúcich pravidiel pri písaní veľkých a malých písmen v jednotlivých slovách. Ak už ste odoslali vlastné pohľadnice s chybou, nič vážne sa nedeje. Pozrite si v najväčšom vyhľadávači rôzne grafiky a nestačíte sa čudovať.

Vianoce (Veselé Vianoce, Šťastné Vianoce)

Slovo Vianoce má veľké začiatočné písmeno. Ide o sviatok (sviatočné obdobie), označenie dňa a jeho jedinečnosť je vlastne vyjadrená aj veľkým písmenom. Pozor, akonáhle už je niečo týkajúce sa Vianoc, čiže vianočné prestieranie, vianočné oplátky, vianočné darčeky, to všetko už je s malým, pretože ide o prídavné meno, ktoré sa od podstatného len odvodzuje.

Píšeme Nový rok, či nový rok? Správne sú obe, ale…

Aj v tomto prípade ide opäť o sviatok, čiže ak máme na mysli hneď deň 1. januára v roku, tento deň sa volá Nový rok. Píšeme ho s veľkým „N“. Ale prečo ak želáte „Nový rok“ želáte úspech len v tento jediný deň a nie už aj 2. januára a 3. januára a po celý rok? Koľko pohľadníc máme vo svojich zbierkach za zrkadlom s chybou… stovky. Niektorí učitelia nás to učili zle a mnohí dáme ruku do ohňa za to, že sme boli bití za „chybu“. Kde je vlastne chyba? Ak niekomu želáme šťastný nový rok s malým „N“, už mu želáme šťastie počas celého nového roka v našom prípade roka 2015. Čiže nakoniec platí, že veľké „N“ napíšeme len pri jedinom dni – sviatku s názvom Nový rok a malé „N“ pri celom roku, ktorý považujeme v čase písania za nový, čiže ten blížiaci sa, nasledujúci. Prídavné mená ako novoročný prejav, novoročné predsavzatie bude určite s malým, pokiaľ nie je na začiatku vety, alebo nejde o názov básne, knihy, či filmu.

Štedrý deň

Štedrý deň je označenie sviatku, konkrétneho dňa 24. decembra. Za každých okolností bude tento názov s veľkým Š. Akonáhle odvodíme z tohto spojenia prídavné meno, už pôjde o malé „Š“. Napríklad štedrovečerný stôl, štedrovečerná modlitba, štedrovečerná atmosféra.

Foto © Dreamstime.comVianočné prekvapenie