Ako si zariadiť interiér v dovolenkovom duchu? Vyskúšajte námornícky štýl

0
3740

Nemôžete sa dočkať leta a radi by ste sa už teraz cítili ako na dovolenke pri mori? Stredomorský štýl vám vyčaruje pohodovú prázdninovú atmosféru teplých krajín aj u vás doma.  

Dovolenková atmosféra, závan sviežeho mora, odlesky zlatistého piesku… Námornícky štýl navodí tú správnu pohodu a romantickú idylku. V európskych interiéroch síce nie je častým a dominantným, no zmena čo i len jednej miestnosti či zákutia v byte vám prinesie príjemné oživenie. A to nielen počas leta.

Tak trochu elegantný námornícky štýl bývania perfektne dopĺňajú materiály, ktoré nie sú dokonalé a vyzerajú, akoby sa na nich podpísal zub času. Napríklad taký ošúchaný lak, povrchy s patinou, nábytok s nedokonalosťami v podobe obitých rohov či vyblednutého dreva.

Originálny nábytok z prírodného mahagónového dreva navrhnutý v štýle indiánskeho kanoe navodí námornícky pocit a volanie diaľok.

Všade samá modrá – toto pravidlo neplatí. Nie všade, kam sa pozriete, musia na vás kričať odtiene modrej. V námorníckom štýle je síce modrá vítaná, no stačí, ak zvolíte jednotlivé kúsky nábytku či doplnkov v tejto farbe. Skúste to napríklad kreslom, pohovkou, posteľou  alebo zvoľte modré doplnky ako deky, vankúše, závesy a iné. Ak máte odvahu, siahnite po modrej stene. Tmavomodrá perfektne vynikne s bielou – skúste na farebnú stenu namaľovať biele námornícke tvary, alebo použite hotovú tapetu.

Najľahšie sa námornícky štýl aplikuje do kúpeľne, kde o modrú nie je núdza. Nemusíte hneď prerábať celú miestnosť, stačí, ak použijete doplnky – prútený nábytok z ratanu sa vďaka svojej prirodzenosti hodí do tohto štýlu. Mosadzné úchytky tiež urobia dobrý dojem a ani doplnky v tvare mušieľ či morských sietí nezostanú nepovšimnuté.

Čo ešte vyčaruje námornícku atmosféru:                                           

 • prúžky – bez nich by to nebolo ono
 • farby – biela a modrá je základ, použiť možno aj zlatú, prírodnú, terakotovú či pastelové farby
 • steny s nerovným povrchom, drevené obklady v bielych alebo prírodných farbách
 • modely lodí
 • doplnky ako majáky, čajky, záchranné kolesá, kamene a pod.
 • plážové úlovky z dovolenky – morské koníky, hviezdice, mušle, piesok, perly
 • sklenené fľaše s nasypaným pieskom
 • bytové textílie ako ľan či prírodná bavlna vzbudzujú dojem čistoty a sviežosti

TIP:

Zaveste dovolenkové fotografie pomocou svoriek alebo mini štipčekov na šnúru. Alebo ich umiestnite do rámika s námorníckymi motívmi.

Existuje niekoľko námorníckych štýlov bývania. Rozlišujú sa podľa toho, aký nábytok v miestnosti prevláda a akú celkovú atmosféru interiér odráža. Zamerať sa môžete na tieto:

 • stredomorský – na výber je grécky štýl s typickým kontrastom modrej a snehobielej alebo provensálsky s jemnejšími pastelovými odtieňmi
 • tropický až koloniálny – štýl z dávnych pirátskych lodí odrážajúci nové objavy
 • moderný pobrežný – s puncom glamour a luxusu
 • severský pobrežný – škandinávsky štýl s chladnou škálou farieb, doplnený o teplo kozubu

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ