Ako schudnúť bez diét a cvičenia a nepribrať

0
2414

Znie to ako výmysel, ale dá sa to. Treba len trochu spomaliť a venovať viac pozornosti tomu, čo a ako jeme. Doslova.

Podľa istej portugalskej štúdie môžete schudnúť jednoducho tým, že si budete jedlo viac vychutnávať. Pri jedení nepozerajte TV a nenechajte sa rušiť ani ničím iným. Venujte pozornosť iba jedlu pred sebou, jeho chuti, vôni a radosti z neho. Účastníci štúdie jedli čo chceli, zmenili len návyky pri jedení. Po 15-tich týždňoch schudli v priemere 1,9 kg a 75% z nich v chudnúcom trende pokračovalo aj po polroku. Ako to dosiahnuť?

Žujte pomaly a dôsledne

Dlhšie prežúvanie jedla zvyšuje prietok krvi v žalúdku a pomáha spaľovať kalórie, kým jete. Ľudia, ktorí si dávajú menšie sústa a žujú pomaly, prijmú v priemere až o 100 kalórií menej ako tí, čo jedia hltavo. Hodinu po dojedení sú tiež menej hladní.

Veďte si stravovací denník

„Zapisujte si, čo ste jedli, ako ste sa pri tom cítili, či akí hladní ste boli na škále od 1 do 10,“ radí nutričná poradkyňa Pandora Symesová. „Na to, aby ste pochopili, aký máte vzťah k jedlu, s ním musíte najskôr nadviazať spojenie. Vidieť to čierne na bielom je najlepší spôsob, ako na to.“

Zistite, čo poháňa váš hlad

Niekedy vôbec nejeme od hladu, ale skôr z nervozity, stresu či nudy. Skúste si nájsť náhradnú činnosť, ktorú v takýchto situáciách môžete robiť namiesto jedenia. Prejdite sa, napite sa vody, pozrite si krátke video.

Jedzte len, keď ste hladní

Neriaďte sa klasickou šablónou raňajky-obed-večera a pomedzi to niečo malé na zahryznutie. Počúvajte svoje telo a jedzte len, keď ste hladní. Ak ste mali na obed veľkú porciu a večer o siedmej nepociťujete veľký hlad, nemusíte si dať celú večeru. Postačí vám niečo menšie.

Oceňte každú porciu

Pozrite sa na svoje jedlo a zamyslite sa nad ingredienciami a ľuďmi, ktorí vám ho pripravili – od pestovateľov, cez obchodníkov až po kuchárov. Ak na tanieri neviete identifikovať nespracované potraviny, mali by ste sa zmyslieť nad zmenou jedálnička.

Neodmeňujte sa jedlom

Po stresujúcom dni ide zrejme o najjednoduchšiu formu odmeny, ale jednoznačne to nie je jediný spôsob. Ak si potrebujete dopriať, choďte na masáž, kúpte si čerstvé kvetiny alebo sa zrelaxujte v horúcom kúpeli so sviečkami. Žiadna z týchto možností neobsahuje kalórie.

Vyhraďte si na jedlo polhodinu

Na to, aby ste sa cítili zasýtení, potrebuje vaše telo 20 minút. Ak budete jesť rýchlo, zrejme sa nevedomky prejete. Dajte si načas a uvidíte, že pocit sýtosti sa dostaví skôr a ešte aj prijmete menej kalórií.

Investujte do pekného prestierania

Ak máte minimálne polhodinu denne sedieť za jedálenským stolom, tak z toho spravte zážitok. Poobzerajte sa po peknom riade a vychutnajte si jedlo v atmosfére ktorú si radi zopakujete.

Pred jedlom sa napite

Hlad je často len zamaskovaný smäd. Ak začnete pociťovať hlad, najskôr sa napite. Ak pocit nezmizne ani po pätnástich minútach, vtedy ste naozaj hladní.

Čítajte tiež:

Ibuprofen zabraňuje rastu svalov

Prezradíme vám, ako často a dlho by sme mali cvičiť

Sex s kamarátom bez záväzkov. Môže to fungovať?


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/food-and-drink/how-to-lose-weight-no-diet-exercise-gym-food-drink-balance-a7930101.html