Ako sa vyrábajú prezervatívy? Dôraz na testy je prekvapujúci

0
2564

Dnes si predstavíme výrobný proces výrobku, o ktorom azda ani netreba hovoriť viac, keďže ho poznáme všetci. Kým niektorí kresťanskí aktivisticky zmýšľajúci jedinci by radi takýto podnik zniesli zo sveta, ide o výnosný obchod a hlavne žiadaný, ba dokonca nutný artikel. Ako prebieha výroba?

Výrobný proces
Väčšina prezervatívov na slovenskom trhu pochádza z Thajska, alebo zo západnej Európy. Samozrejme, sú tu aj iné krajiny, ktoré sa venujú výrobe, prípadne firmy, ktoré si zabezpečujú výrobu sami, avšak v každom jednom prípade sa na počudovanie venuje veľká pozornosť aj bezpečnosti a testom. Ale pekne po poriadku. Na výrobu prezervatívov sa používa latex. Nejde však o čistý latex, ale s chemickými prísadami, ktoré mu dopomáhajú k pevnosti a pružnosti. Počas zahrievania sa do nádrže s latexom pomaly namárajú sklenené formy, ktoré ďalej vychádzajú von, hneď sa aj sušia. V priebehu toho sa tieto formy otáčajú, aby na spodnej strane nebola vrstva latexu hrubšia ako horná strana. Tento proces sa opakuje ešte raz, zahrieva sa a následne sa ošetruje ešte látkou. Následne sa zosunú do tvaru klobúčika, v ktorom ich nájdeme aj po roztrhnutí obalu. Všetky látky sú dermatologicky testované.

Testy, testy a zase testy

Na počudovanie bežného spotrebiteľa, sa venuje obzvlášť pozornosť testovaniu rôznych várok výrobkov. Priebežne sa niektoré prezervatívy vyberajú a testujú na tlak, stálosť, výdrž, a pružnosť. Viacero techník testovania dokáže vyhodnotiť odchýlky od priemeru a vie sa tak zistiť, či sa niekde výrobný proces oslabuje, alebo je zloženie latexu v niečom chybné, alebo nedostatočné. Niečo z testovacích postupov je možné nájsť aj na priloženom videu, ktoré napovie viac o tom, ako to celé prebieha a tiež sa dozviete, že niektoré testy pripomínajú aj bežné situácie mladých, keď testujú, čo vlastne prezervatív vydrží aj sami… Nakoniec možno niektorých ľudí poteší, že celý proces môže byť plne automatizovaný a tak nikto pred zabalením konkrétny prezervatív vôbec nemusel držať.