Ako sa chrániť pred HPV vírusmi?

0
671

O prevencii HPV sa v médiách hovorí dosť často. Dôvodom je, že tento vysoko nákazlivý vírus spôsobuje najbežnejšie pohlavne prenosné infekcie. Vybrané druhy HPV infekcie môžu vyústiť až do rakoviny. Ako sa proti HPV vírusom chrániť? Spoznajte základy prevencie pred infekciou HPV.

V čom spočíva riziko HPV vírusu

Riziko vírusu HPV zvyšuje viac ako 100 doposiaľ identifikovaných druhov tohto vírusu. Ďalej je to zistenie, že počas života sa s ním stretne väčšina sexuálne aktívnych žien a mužov.

Niektoré typy HPV vírusov sa neprejavia vôbec a väčšina spôsobuje len kožné alebo slizničné výrastky. Dokonca sa príznaky ochorenia môžu objaviť niekoľko rokov po infikovaní.

No sú i také, ktoré bez včasného odhalenia a liečenia môžu viesť k vzniku nádoru.

V súčasnosti nepoznáme na HPV vírus žiaden liek, preto tu hrá prevencia rozhodujúcu rolu. Nejde ani o bakteriálnu infekciu, ktorej sa zbavíte po nasadení antibiotík.

Liečba príznakov infekcie HPV vírusom

Dobrou správou je, že niektoré príznaky infekcie spôsobenej HPV vírusmi sa dajú liečiť.

V prípade genitálnych bradavíc predpíše lekár lieky alebo zvolí menej tradičné druhy liečby, ako kryoterapiu, elektrokauterizáciu, prípadne laserové ošetrenie alebo chirurgické odstránenie.

Na trhu nájdete i lokálne preparáty ako napríklad Papilocare. Ide o vaginálny gél, ktorý je určený pre ženy na prevenciu a podpornú liečbu lézií spôsobených HPV.

Primárna prevencia pred HPV

Očkovanie je momentálne primárnou a najúčinnejšou prevenciou pred HPV vírusmi.

Základom je fakt, že očkovanie proti HPV výrazne znižuje riziko rakoviny krčka maternice, či ďalších druhov rakoviny, súvisiacich s HPV vírusmi. Neznamená to, že je to očkovanie proti rakovine.

Ďalšie preventívne kroky pred HPV vírusmi

Čo môžete urobiť, aby ste sa chránili pred HPV infekciou? Udržiavanie monogamného sexuálneho vzťahu, pravidelné preventívne prehliadky u gynekológa či návšteva u urológa, ak sa u muža objavia zmeny na pohlavných orgánoch, patria k podstatným preventívnym krokom.

Primeranou ochranou je aj podpora imunitného systému a zdravý životný štýl bez fajčenia.

Čítajte tiež: