Ak máte pleseň na stenách, vymaľovať nestačí

0
2314

V zime je kvôli vyššej vlhkosti ovzdušia a kondenzácii vody vyššie riziko plesní na fasádach alebo stenách obytných priestorov. Čo robiť v prípade, že ste sa tiež stali obeťou tohto nevítaného hosťa?

Oškrabať pleseň a pretrieť ju novým náterom nestačí. Aplikujte radu od lekárov: neriešte len symptómy, ale aj príčinu. V tomto prípade je pleseň symptómom. Takmer vo všetkých prípadoch je príčinou kombinácia zvýšenej vlhkosti a nesprávnej teploty v miestnosti.

Prečo vzniká pleseň na stenách?

Dôvodov vzniku plesní môže byť viacero. Medzi najčastejšie patria činnosti v domácnosti ako varenie, pranie, sušenie prádla alebo sprchovanie. Problémom môže byť aj nedostatočné vetranie, priveľa rastlín v domácnosti, nezateplené múry, nábytok v blízkosti studených stien a podobne. Medzi problémové patria aj tepelné mosty, kde dochádza ku kondenzácii vodnej pary.

Plesne na stenách poškodzujú naše zdravie

Prítomnosť plesní na stenách alebo v iných častiach domácnosti ovplyvňuje naše zdravie. Tento fakt ešte aj dnes mnohí ľudia podceňujú. Plesne môžu mať na svedomí

Vetranie robí zázraky

Najmä počas zimných mesiacov, kedy je vyššia šanca orosených okien vám pomôže pravidelné vetranie, výmena vzduchu a regulácia teploty. S vetraním súvisí aj pohyb vzduchu v byte pri zatvorených oknách – vzduch totiž nie je stály a pohybuje, aj keď nevetráte. Studený vzduch klesá k zemi, teplý zase stúpa, a takáto výmena prebieha vo všetkých izbách.

Nechávajte svoje interiérové dvere otvorené a prispejete k tejto výmene aj vy. Čo sa týka samotného vetrania, vetrajte nárazovo a niekoľkokrát do dňa. Vytvorte si v byte či dome na pár minút prievan a prežeňte čerstvý vzduch všetkými kútmi. Keď sme pri kútoch, nezabudnite na to, že plesne sa môžu vytvoriť aj v nich a za nábytkom. Snažte sa mať preto svoje zariadenie o pár centimetrov posunuté od stien.

Zbavte sa prachu, je živnou pôdou pre plesne

Najmä páni by namietali – načo budem utierať prach, keď je tu o pár dní zas? Prach tvorí pre huby a iné mikroorganizmy živnú pôdu. Ak ho neodstraňujete, „kŕmite“ plesne na svojich stenách. V prípade, že sa tvorí vo vašom príbytku až podozrivo veľa prachu, je možné, že máte príliš nízku vlhkosť vzduchu. Pomôcť vám môžu zvlhčovače, ale aj spomínané častejšie vetranie aale aj realizácia zateplenia a zdravých omietok. Pred pravidelným upratovaním vás to, samozrejme, nezachráni.

Nechávajte otvorené dvere

Spomínané otvorené interiérové dvere vám pomôžu najmä v miestnostiach, kde sa pravidelne zvyšuje vlhkosť, teda v kuchyni a kúpeľni. Zapnutý digestor či odsávanie vám pomôžu tiež, no nespoliehajte sa len na ne. Ak máte uzavretú kuchyňu, hneď po varení otvárajte na chvíľu dvere a okná. V prípade kúpeľní bez okien sú okrem odsávača jedinou voľbou otvorené dvere. Takisto nenechávajte mokré uteráky v kúpeľni bez možnosti priameho vetrania. 

Pro tipy pre vyváženú klímu v domácnoti

Vlhkosť v byte môžete ovplyvniť vlastnou činnosťou ako je správne vetranie, racionálne kúrenie, zateplenie budovy a pod. Významnú úlohu v regulácii vlhkosti vnútorného prostredia zohrávajú aj omietky. Vo všeobecnosti najlepšiu schopnosť akumulovať a následne odovzdávať vlhkosť prostrediu majú vápenné omietky. Naopak najhoršie výsledky dosahujú sadrové stierky, prípadne neomietnuté betónové steny alebo sadrokartón. Pokiaľ bývate v paneláku najlepším riešením pre dosiahnutie vyváženej klímy je omietnutie betónových stien aspoň 1,5 až 2 cm hrubou vápennou omietkou. Dôležitá je aj povrchová úprava, kde sa odporúča aplikácia farieb, ktoré prirodzene dýchajú a nijako neobmedzujú akumulačnú vlastnosť omietky.