9 najnebezpečnejších zamestnaní v Británii

0
2096

Keď si vyberáte novú kariéru, úmrtnosť nie je zvyčajne najdôležitejším faktorom, ktorý by pri rohodovaní zavážil. Niektoré sektrory práce sú ale prekvapivo nebezpečné.

V skutočnosti – podľa výskumu pracovného portálu Adzuna – zbieranie odpadkov, maľovanie a dokonca aj poľnohospodárstvo patria medzi najnebezpečnejšie zamestnania v Británii. Údaje, zatriedené pri prehľadoch na „Úrade pre národnú štatistiku (ONS) počtu úmrtnosti na pracoviskách 2010-2016“, odhalili, že za posledných 6 rokov zomrelo pri výkone práce takmer 850 ľudí. S využitím dát o priemerných platoch zo svojej vlastnej webovej stránky, Adzuna tiež zistila, že najnebezpečnejšie pracovné miesta v Spojenom kráľovstve sú tiež jednými z najhoršie platených. Napríklad smetiari pri zvoze odpadu zarábajú niečo málo cez 17500 Libier ročne, a to napriek tomu, že od roku 2010 umrelo pri svojej práci 20 smetiarov. Najčastejšou príčinou smrti bol pád, čo predstavovalo až 268 úmrtí v minulom roku. Nie je asi prekvapením, že zamestannia, ktoré zahŕňajú prácu vo veľkých výškach – ako je stavebníctvo a lešenárstvo boli jednými z najnebezpečnejších na zozname, ale do top rebríčka sa nedostali.


Tip redakcie: 19 faktov o Hollywoode, ktoré ste možno netušili. Posledný vám vyčarí úsmev


 1. Zber odpadu

  10595058 - recycling truck picking up bin - horizontal version

Pri likvidácii odpadu zomrelo vo Veľkej Británii až 20 ľudí. Pričom priemerný technik spracovania odpadu zarába približne 17.600 Libier ročne – najnižší príjem na našom zozname.

 1. Stavebné inžinierstvo

Stavební inžinieri majú najvyšší plat v našom zozname – v priemere 39 200 Libier ročnie, ale pomoc pri vybudovaní britskej infraštruktúry prichádza s radom rizík. Len vlani zomrelo vo Veľkej Británii 20 stavebných inžinierov. Väčšinou šlo o nehody s ťažkou technikou alebo zasiahnutia vozidlami.

 1. Elektrikárske práce, inštalatérstvo a iné montáže

Elektrikári a inštalatéri môžu zarobiť až 34.200 Libier ročne, ale inštalácia zariadení je s počtom úmrtí – 26, jedným z najnebezpečnejších povolaní vo Veľkej Británii.

 1. Oprava a údržba vozidiel

Približne 20% úmrtí na pracovisku vo Veľkej Británii je spojených s vozidlami, takže nemusí byť prekvapením, že v oblasti údržby a opravy automobilov vlani utrpelo smrteľný úraz až 26.

 1. Spojárstvo a maliarstvo

Väčšina z 28 úmrtí na pracovisku u spojárov a maliarov bola spôsobená pádom – ktorý bol tiež  príčinou 240 úmrtí aj v iných odvetviach.

 1. Riadenie kamiónu

  24304176 - winter freight transportation by truck

Po pádoch sú autá a kamióny jednou z najčastejších príčin úmrtí na pracovisku.  Incidenty s vozidlami tvoria až pätinu všetkých smrteľných nehôd pri práci. Pri dopravných nehodách zomrelo minulý rok viac ako 40 vodičov ťažkých nákladných vozidiel. 

 1. Pokladanie striech a lešenárstvo

Väčšina úmrtí na pracovisku je spôsobená pádmi. Pády alebo smrteľné zranenia spôsobené pádmi vlani tvorili 29% všetkých úmrtí na pracovisku – a s počtom 69 usmrtených ľudí od roku 2010 je lešenárstvo jedným z najnebezpečnejších povolaní v krajine. 

 1. Stavebníctvo

Takmer 20% úmrtí na pracovisku vo Veľkej Británii je spojených s nehodami s ťažkou technikou, takže je nie je prekvapivé, že pri stavebných prácach zomrelo až 101 ľudí. Polovica úmrtí na staveniskách bolo dôsledkom pádu z výšky, ale rizikom sú aj padajúce predmety.

 1. Farmárčenie

  7524920 - farmer in wheat field with harvester

Najnebeznečnejším priemyselným odvetvím v Spojenom kráľovstve je s počtom úmrtí 167 za posledný rok, Poľnohospodárstvo. Okrem prichádzádzania do styku s ťažkou technikou a práce vo výške predstavujú nebezpečenstvo aj hospodárske zvieratá. Incidenty súvisiace so zvieratami boli v roku 2010 dôvodom až 29 úmrtí na pracovisku.

Zdroj: businessinsider

ZANECHAŤ ODPOVEĎ