6 znakov, ktoré upozorňujú na zlú cestovnú agentúru

0
3132

Nech ste kdekoľvek, pokojne aj na samotnom okraji Slovenska, cestovné kancelárie, alebo cestovné agentúry nájdeme dnes už v každom meste, aj nejednej dedine. Čas dovoleniek sa už blíži a mnohí sa vydáme navštíviť predajcov zájazdov, aby sme si tiež odhryzli pomyselného koláča ponúk ciest do rôznych kútov sveta. Prvý krok pre dobrú dovolenku je našetrené, druhý je dobrý predajca a dobré služby už pri samotnom nákupe. Kým v cestovnej kancelárií predávajú svoj produkt a poznajú ho viac menej na výbornú, cestovná agentúra je menšou kanceláriou, ktorá nepredáva vlastné produkty a nepreberá tak zodpovednosť za organizovanie, ale len predaj, ktorý ako sprostredkovateľ „dohadzuje“ cestovnej kancelárii. Viete ktorých 6 indícií vám môže napovedať, že ste si vybrali zlú agentúru? Vyberáme z niekoľko rokov zbieraných skúseností z cestovných agentúr, kancelárií, no hlavne z pomedzi dovolenkárov a z vlastných skúseností.

Egypt, Soma Bay hotel Royal

1. Dobrá agentúra vie čo predáva

Dobrá agentúra vám predáva Hurghadu ako letovisko v Egypte, Djerbu ako ostrov v Tunisku, Krk a Korčulu ako chorvátske ostrovy a Haiti ako ostrov na okraji Karibiku. Keď vám ale ponúkajú Eraclea Mare (severné Taliansko pri Benátkach) ako letovisko neďaleko Ríma, alebo Demäňovskú dolinu krásne miesto nad Bilíkovou chatou, je dobré spozornieť. Nebezpečné sú agentúry, ktoré ponúkajú niečo, kde nikdy neboli, netušia o predávanom produkte absolútne nič sú schopné vám predať štúdiá bez stravy ako hotel, v ktorom budete mať all inclusive stravovanie, čiže dovolenku bez starostí. Pokiaľ si cesta na konkrétne miesto vyžaduje osobité informácie, mali by ste ich dostať. Pri náročných dovolenkách nezaškodí zapísať si zopár uvedených informácií.

2. Dobrá agentúra vás netlačí ale ani nemlčí

Zvláštny je pocit prísť do agentúry so záujmom o zájazdy a dostať pred seba 5 rôznych katalógov so slovami „Skúste niečo nájsť!“. K niečomu takému som sa mohol dopracovať v pohodlí vlastnej obývačky. Vypáčiť z predávajúceho čokoľvek logické, alebo motivujúce je unavujúce a neprofesionálne. Nebezpeční sú však aj predajcovia presne opační. Nezastaviteľné monológy, z ktorých má počúvajúci šialený chaos a nepamätá si už, ktoré chválospevy patrili ku ktorému hotelu, môžu tiež odradiť. Tí najhorší sú takzvaní dobrí predajcovia využívajúci osobitné predajné schopnosti, keď dokážu predať aj to, čo človek vôbec nechcel. Rôzne druhy nátlaku, presviedčania a pokojne môže ísť o ten druh, ktorý si ani kupujúci neuvedomuje, sú občas zárukou úspešného predaja. Len čo ten chudák na druhej strane, ktorí počítal s niečím iným v inej cene a odchádza s niečím s čím nepočítal ani rozpočet a ani zvyšok rodiny.

3. Dobrá agentúra vám vypočíta cenu zájazdu

Dobrá agentúra vám na otázku ceny zájazdu aj náklady vypočíta, porovná viaceré medzi sebou a má prehľad o aktuálnych ponukách. Zlá agentúra spraví to, čo robí veľké množstvo agentúr, aby sa príliš nezdržiavali. Svojho klienta pošlú na prechádzku a kontaktujú cestovné kancelárie, aby im vypočítali kompletnú cenu zájazdu. Oslovia tak viacerých organizátorov zájazdov a žiadajú si kompletnú cenu. Alebo priamo zatelefonujú do kancelárie pred klientom, čím klient získava pocit, že je to vlastne bežné. Agentúra získava pomerne vysokú províziu za sprostredkovanie za odporúčanie z niekoľkých hotelov, kontaktovanie cestovnej kancelárie a vyplnenie objednávky. Výborný biznis. Najmä keď pomýlenie v kalkulovaní cien môže znamenať nemalé sumy a radšej nech si kalkuláciu a problémy s možnými chybami zlízne to mladé ucho na infolinke, než pani s 15 ročnými skúsenosťami s predajom zájazdov.

4. Dobrá agentúra vám odpovedá na otázky

Dobrá agentúra pozná odpovede na vaše otázky, a ak aj nie, snaží sa odpovede nájsť, prípadne pozná cesty, ako sa k nim dostať. Neraz sme na vlastnej koži zažili odbornosť predajcov, ktorí pri neznalosti odpovedi vymysleli niečo, čo je ťažké overiť. Obrovským prekvapením pre vás môže byť počínanie cestovných agentúr na známej ulici v Bratislave, na ktorej nájdete aj agentúry aj kancelárie vedľa seba. Ak náhodou pre nepozornosť klient objedná zájazd v agentúre a má ďalšie otázky, špecialisti na zájazdy z nemenovanej agentúry vám povedia nasledovnú vetu: „Najlepšie odpovede Vám poskytne priamo samotná cestovná kancelária, je to táto pobočka vedľa nás. Avšak keď tam vojdete, informujte sa o zájazde podrobnosti, no nehovorte im, že ho už máte kúpený.“, veď oni v tých apartmánoch nikdy neboli a netušia nič o autobusoch a lietadlách. Mnohí poslúchnu, prichádzajú do cestovnej kancelárie a pýtajú sa. Zamestnanec cestovnej kancelárie sa plne venuje záujemcovi o zájazd, iných musí nechať čakať, strávi dlhý čas a keď si myslí, že má klient naozaj záujem, vypadne z neho, že ho poslala agentúra sídliaca vedľa, v podstate aby sa vyhla zdržiavaniu a zodpovednosti za informácie.

5. Dobrá agentúra predáva čestne

Záujemcovia o zájazdy nemusia brať prvé a jediné predajné miesto, ale porovnávajú. Čo však spravia, ak zájazd konkrétnej cestovnej kancelárie nachádzajú všade za rovnaký last minute, ale na jednom mieste je o 20 EUR lacnejší? Pochopiteľne je to dôvod nákupu práve tu. Ako je možné, že je zájazd u jediného lacnejší než v samotnej cestovnej kancelárií? Problém, s ktorým sa pasuje nejedna cestovná kancelária a je dokonca porušením zmluvy o predaji, je rozsiahly. Nie len, že to nesvedčí o férovosti predajcu, ale on slepo predpokladá, že sa tieto „dávania zo svojho“ nedostávajú mimo predajňu. Neraz sa vystatujú, že majú lacnejšie zájazdy ako v cestovnej kancelárií aj verejne. Agentúra v každom takomto prípade riskuje rozviazanie zmluvy o spolupráci a veľmi rýchlo sa môže dostať na čiernu listinu aj u ďalších organizátorov zájazdov, pokiaľ spolu komunikujú. Z času na čas sa naozaj takéto prípady objavujú, avšak netreba zabúdať aj na fakt, že ide o nekalosúťažnú praktiku, ktorú jasne definuje aj zákon. Konkurenčný boj by ale mal vyzerať celkom inak.

6. Dobrá agentúra sa nepomýli tam kde nesmie

Cestovať do zahraničia znamená používať cestovné doklady v ktorých je nesmierne dôležité správne zadanie, správne čísla, dátumy narodenia a ďalšie údaje. Pomýliť sa práve v nich znamená neraz veľké problémy na letisku, alebo pri ubytovávaní. Zlá agentúra vás neupozorní na dôležité informácie ohľadom nutných platností pasov, informácie o vízach, cenách odletových a príletových poplatkov, neskontroluje dôležité údaje a najmä počúva, čo klient potrebuje. Ak si žiadate príplatok za výhľad na more, alebo príplatok za bicykel a podobne, skontrolujte si, že sa so všetkým počíta aj na podpisovanej zmluve. Kontrola vlastných údajov je samozrejmosť už na strane samotného klienta.

Leto sa blíži, želáme vám preto šťastný výber zájazdu, ale aj správnej cestovnej agentúry.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ