5 jazykov lásky: Hovoríte vy a váš vyvolený tým istým?

0
5440

Poznáme to všetci. Nekonečné úvahy o láske, jej zmysle, vyjadrovaní a sile. Práve láska je to, čo nás mnohokrát inšpiruje, poháňa a mení. Nielen medzi zaľúbenými, ale aj medzi rodičmi a deťmi, súrodencami či priateľmi. Ale to, o čom mnohí neuvažujú je, že všetci máme odlišný „jazyk lásky“. Známy psychológ, poradca a pastor Gary Chapman sa preslávil svojou knihou 5 jazykov lásky, v ktorej opisuje rôzne spôsoby dávania a prijímania tohto vzácneho citu. Každý z nás sa cíti milovaný, keď zažije niečo, čo je nášmu srdcu blízke. Naučte sa aj vy rozpoznať, ktorý jazyk je ten váš a ktorým jazykom lásky „hovorí“ váš manžel/manželka, rodič, kolegyňa, dieťa… Pomôže vám to v komunikácii, vzťahoch a odmenou bude vzájomné porozumenie a naplnenie.

5 jazykov lasky zhrnutie knihy

  1. Pozornosť

Títo ľudia sa cítia najviac milovaní vtedy, keď im venujete svoj čas. Nezáleží im na tom, či ich zahŕňate darčekmi alebo komplimentmi, oni potrebujú vašu pozornosť. Kino, prechádzka, kvalitný rozhovor, čokoľvek.

  1. Slová uistenia

Ak je toto váš jazyk lásky, potrebujete počuť ocenenie, vďaku, pochvalu, povzbudenie… Bez toho sa možno necítite milovaní a plnohodnotní. Keď viete, že niekto z vašich blízkych sa poteší, ak ho oceníte, tak to robte! Ani neviete, ako veľa preňho znamená pár slov. Vyzdvihnite jej/jeho kvality, snahu, schopnosti, úspechy…

  1. Darčeky

Ľuďom s týmto jazykom lásky prejavíte váš záujem práve obdarovaním. Nemusia to byť vždy veľké a hodnotné dary. Hlavné je, aby človek vedel, že naňho myslíte, že ho poznáte, a že ste si dali záležať na milej pozornosti, ktorou ho obdaríte. Určite poznáte niekoho, kto si zo sentimentu odkladá všetky drobnosti, spomienky, lebo ich od niekoho dostal.

  1. Skutky služby

Niektorým ľuďom najviac vyjadríte lásku nejakým činom. Ak im s niečím pomôžete (upratovanie, nákup, pomoc pri bežných činnostiach), budú vám vďační ešte veľmi dlho a vnímať, že ich milujete.

5 jazykov lasky zhrnutie knihy clanok

  1. Fyzický kontakt

Objatie, pohladenie, bozk, potľapkanie po pleci, držanie za ruku… Takto môžete prejaviť vašu lásku a náklonnosť ľuďom, ktorých primárnym jazykom lásky sú dotyky. Hoci aj tie letmé, ktoré pre vás nemusia znamenať nič, pre iného to môže byť niečo vzácne, čo ich poteší a uistí o tom, že sú milovaní.

Gary Chapman hovorí, že vôbec nie je potrebné, aby obaja partneri hovorili tým istým jazykom lásky. Podstatné je, aby vedeli, ktorý jazyk lásky má ten druhý a podľa toho spolu komunikovali. Niekedy môže človek potrebovať viac typov jazykov lásky na to, aby vnímal, že je milovaný. Ak sa ešte stále hľadáte a neviete, ktorý jazyk lásky je ten váš, skúste si urobiť test na internete. Ten je založený práve na knihe 5 jazykov lásky. Uvidíte, že váš vzťah naberie nový rozmer!