10 príznakov, že ste možno tehotná – o niektorých ste ani netušili

0
5456

Boľavé prsníky, nevoľnosť, špinenie sú len niektoré z príznakov, ktoré by ste mali brať na vedomie.

Mnohí ľudia si myslia, že vedia odhaliť skoré príznaky tehotenstva, existuje však celý rad príznakov ranného tehotenstva, ktoré pravdepodobne nepoznajú, ako napríklad špinenie a kŕče v nohách.

Tehotenské testy nemusia vždy okamžite zobraziť správny výsledok. Preto je dôležité, aby ste si všímali sprievodné príznaky.

Tu je zoznam 10-tich príznakov, ktoré naznačujú tehotenstvo.

Vynechanie menštruácie

Je to jeden z najčastejších príznakov, že je žena v počiatočnom štádiu tehotenstva.

Počas menštruácie sa výstelka maternice rozpadne a je vyvrhnutá v podobe obdobia, ktoré zvyčajne trvá tri až sedem dní.

Keď je žena tehotná, produkcia hormónu progesterónu udržiava sliznicu maternice, ktorá už nie je naďalej vylučovaná a žena nemenštruuje.

Kŕče

Počas prvého trimestra tehotenstva môže žena pociťovať kŕče v nohách a chodidlách. Je to spôsobené zmenou spôsobu, akým telo spracováva vápnik.

Väčšinu vápnika, ktorú konzumujete vo svojej bežnej strave, používa vaše telo, aby pomohlo rozvíjať  kosti, zuby a iné orgány vášho dieťaťa,“ doktor Mazumdar, senior konzultant, gynekológ v SM Polyclinic. „To znižuje podiel vášho vápnika, čím sú vaše kosti a svaly slabé.“

Boľavé prsia

Ďalším bežným príznakom, ktorý si ženy môžu všimnúť, ako sa ich telo začne meniť počas tehotenstva, je zvýšená citlivosť prsníkov. Môže sa zmeniť taktiež ich veľkosť. Ďalšie fyzické zmeny prsníkov môžu zahŕňať viditeľné žily a tmavnutie bradaviek.


Čítajte tiež: Sex počas tehotenstva. Fakty a mýty


Nevoľnosť

Ranná nevoľnosť sa často pripisuje tehotenstvu. Môže sa však prejaviť aj za iných okolností. U tehotných žien sa vyskytuje približne okolo šiesteho týždňa tehotenstva.

Špinenie

Aj keď ženy počas tehotentstva nemajú menštruáciu, môže sa objaviť príležitostné špinenie.

Asi každá štvrtá tehotná žena bude ľahko krvácať počas prvého trimestra. Implantačné špinenie sa môže vyskytnúť približne týždeň po ovulácii a oplodnení vajíčka.

Rôzne chute

Je dobre známe, že ženy môžu počas tehotenstva zmeniť ich chuťové preferencie.

Môžu mať averziu na potraviny, ktoré predtým milovali a súčasne túžia po potravinách, ktoré nenávidia.

Tehotné ženy môžu tiež zaznamenať zvýšenú úroveň ich zmyslov, najmä pachu.

Výkyvy nálady

Tehotná žena zaznamená dramatický nárast hormónov estrogénu a progesterónu v krvi. To môže viesť k zmenám nálady počas začiatku tehotenstva.

Chodenie na záchod

Ženy v počiatočných štádiách tehotenstva budú mať pravdepodobne väčšiu potrebu používať kúpeľňu častejšie. Je to spôsobené zvýšeným prietokom krvi do obličiek-

Okrem toho rastúca veľkosť maternice počas prvého trimestra môže vyvíjať tlak na močový mechúr.

Nadmerné dávenie

Zatiaľ čo tento výraz nemusí byť známy každému, postihuje jednu zo 100 tehotných žien. Ide o ťažké zvracanie počas tehotenstva. Môže trvať celé tehotenstvo, hoci príznaky sa môžu časom zlepšiť.

Čítajte tiež:

Zubná pasta ako tehotenský test: mýtus alebo fakt

Tipy pre bezpečné lietanie v tehotenstve

ZANECHAŤ ODPOVEĎ