10 dôvodov, prečo je slovenské mäso od mäsiara iné, lepšie ako to zo supermarketu

0
3111

Absolútna väčšina u nás predaného mäsa sa k spotrebiteľovi dostáva cez pokladničné pásy supermarketov. Ľudia síce často v rôznych anketách a dotazníkoch uvádzajú, že uprednostňujú lokálne špecializované predajne mäsa, ale, bohužiaľ, sú tieto tvrdenia iba v proklamatívnej rovine. Pre nákup v supermarkete sa nakoniec rozhodujú pre úsporu času, pohodlnosť a často aj pre nízku cenu. Mnohí zo spotrebiteľov tušia, že mäso zo supermarketu nie je celkom to isté ako mäso od mäsiara, ale nevedia presne pomenovať tie hlavné rozdiely. Tu je 10 dôvodov, prečo je mäso od mäsiara lepšie ako to zo supermarketu.

  1. Pôvod mäsa

Ten by mal byť hlavne známy. Avšak ani tá najdokonalejšia etiketa, ktorá uvádza (keď to odľahčíme) pomaly aj rodné číslo zvieraťa a značku auta, ktoré ho previezlo, nikdy nemôže nahradiť  váš dobrý pocit, ak viete, že mäso u vášho mäsiara pochádza z neďalekého bitúnku, ktorý ho nakupuje na miestnej farme. Celkom o niečom inom je mäso s rodným listom v Španielsku, Dánsku, Nemecku či dokonca v Argentíne a Brazílii.

  1. Vlastnosti a kvalita mäsa

Keďže mäso musí precestovať často až tisíce kilometrov, je potrebné mu predĺžiť záruku a uchovať jeho vlastnosti, aspoň na vzhľad. Najpoužívanejšie je balenie do ochrannej atmosféry, ktorá je tvorená zmesou plynov. Ide o kyslík, ktorému mäso vďačí za jasnočervenú farbu, oxid uhličitý – zabraňuje rastu baktérií, oxid uhoľnatý, ktorý v kombinácii s myoglobínom spôsobuje výraznejšiu  farbu mäsa. Mäso je tak krásne, akoby čerstvé, hoci má  bežne 14 aj 21 dní od porážky. To všetko však iba do chvíle, kým sa mäso nevybalí a nestretne s prirodzeným prostredím.

etiketa maso

  1. Opracovanie mäsa

Možno ste to zažili už aj Vy. Super akciová cena na bravčové plece alebo hovädzie gulášové mäso, spokojnosť s nákupom pokazí až pohľad na rozbalené „franforce“ mäsa na krájacej doske. Kým z mäsa vyčarujete požadovaný tvar, treba ho ešte upraviť. A tak krájate, orezávate, čistíte, zarovnávate. To, čo vám po takejto mäsiarskej práci ostalo mimo dosky, skončí v lepšom prípade v mletom mäse, ale častejšie v miske domáceho miláčika alebo v koši.

  1. Úpravy mäsa

Dobrý mäsiar si rozrába mäso z bravčových alebo hovädzích polovíc sám, priamo vo svojej prevádzke. Tento fakt zabezpečuje nielen absolútnu čerstvosť mäsa, ale ponúka mäsiarovi možnosti upravovať mäso podľa požiadaviek a potrieb zákazníka. Nič z tohto Vám v hypermarkete z nabalíčkovaného mäsa ani pri najlepšej vôli nepripravia.

  1. Služby

Ten, kto chodieva nakupovať do tradičných mäsiarstiev, to asi dobre pozná. Vo väčšine z nich Vám radi poskytnú služby typu: „Odložte mi na piatok pekné rebro do polievky, vedúci, nedal by sa zohnať z bitúnku bravčový žalúdok na tlačenku ? Objednám si celú polovicu –doviezli by ste mi ju domov? Mám veľkú oslavu, nenakrájali by ste mi mäso do guláša?“ a tak podobne. S najväčšou pravdepodobnosťou Vám v supermarkete nič z toho nezabezpečia.

  1. Zdravšie mäso

Prečo by som mal kupovať slovenské mäso, keď je drahšie ? Možno aj preto, že pri jeho výrobe bolo použitých priemerne 40 mg antibiotických látok na kilogram vyprodukovaného mäsa, zatiaľ čo v Nemecku na to spotrebovali viac ako 200mg. Možno aj preto, že zatiaľ čo slovenské prasiatko prežilo svoj život v maštali spolu s ďalšími 200, alebo 400 kamarátmi, jeho dánsky kolega sa delil o maštaľ s 3000 druhmi.

  1. Bez škandálov

Možno jeden z najsilnejších argumentov pre nákup slovenského mäsa a pokiaľ možno v tradičnom mäsiarstve. Za celé desaťročia neprepukol žiaden potravinový škandál.

maso etiketa 2

  1. Životné prostredie

Nie je ničím výnimočným dočítať sa na etikete mäsa v supermarkete, že zviera sa narodilo, vychovalo, odporazilo, spracovalo a distribuovalo v 4 – 5 rôznych krajinách. Ako sa to podpísalo na kvalitu mäsa, si každý domyslí sám, ale negatívny dopad na životné prostredie je nespochybniteľný. K tomu ešte treba prirátať dopad všetkých aspektov vysoko intenzívnej výroby mäsa, ako sú hnojivá, pesticídy, herbicídy použité pri výrobe krmív a následne potom antibiotiká, rastové hormóny, vitamíny, liečivá použité pri samotnom výkrme.

  1. Cena

Tak toto je pre mnohých ten najpresvedčivejší argument pre nákup v supermarkete. Pomenovať všetky dôvody, prečo sú ceny v nadnárodných reťazcoch nižšie často až o desiatky percent, by vydalo na samostatný článok. Tak iba heslovite: nemecké, dánske, francúzske mäsokombináty disponujú takými spracovateľskými kapacitami, aké v našich končinách nenájdeme.

  1. Podporujme seba

Na túto tému sa toho už popísalo veľa, ale či sa nám to páči alebo nie, naozaj iba my sami môžeme podporiť slovenského predajcu, spracovateľa, farmára a v konečnom dôsledku, sami seba.

Zdroj: masodomov.sk