„Nebuď hulvát!“: Radí úspešná Meghan Dohertyová vo svojej knižke

0
1444

Kdekoľvek stretnete človeka – či už na ľadovej kryhe v Antarktíde, alebo len tak na preplnenej ulici –, vždy je slušné pozdraviť. Hneď potom môže nasledovať otázka: „Ako sa máte?“ Touto vetou dávate najavo, že druhého človeka akceptujete, a to je základ slušnosti. Používajte ju čo najčastejšie! Radí Meghan Dohertyová v knihe Nebuď hulvát.

nebud hulvat

Megan založila internetový časopis Brokelyn.com. Venuje sa tvorbe webových stránok, plagátov a ilustrácií pre rozličných klientov. Vo svojej knihe radí tínedžerom, ako nevyzerať ako hlupák, grobian, hulvát, či arogantný pubertiak.

„Hoci nikto nechce byť hulvát, grobianov a nevychovancov nájdeme všade. Predbiehajú sa, ohovárajú nás, obsadzujú nám miesto, dokonca sa dokážu premeniť na online trollov. Majú zvláštne schopnosti, no so štipkou predvídavosti a pozornosti sa dnes vieme proti drzému správaniu postaviť.“

Menej hulvátov
Po svete chodilo už veľa hulvátov, ľudí, čo dokážu pokaziť aj ten najkrajší deň. Ľudí, čo letia ako zmyslov zbavení, oblejú vás šálkou kávy, ktorú ste si práve chceli vychutnať, a nezastavia sa, aby sa vám ospravedlnili alebo, nebodaj, pomohli!

Hulváti sa nepozastavujú nad svojimi činmi či verbálnymi prejavmi. Sú principiálne sebeckí a bezohľadní. Svoj strach, frustráciu, neistotu a nevedomosť si vybíjajú na druhých. Hulváti sú odnepamäti príčinou vojen, žlčovitých článkov v časopisoch a hejterských komentov na internetových fórach.
Ten tyran zo základnej školy, šéf, ktorý namiesto vás povýšil svojho brata či kamaráta z vysokej, spolužiak zo siedmej triedy, ktorý sa vám vysmieval, že šušlete – všetci sú hulváti!

Nebuďte ako oni!

Úprimne sa priznajme, že každý z nás sa občas správa ako hulvát. Niekedy sa zamotáme vo svojom malom svete, zabudneme na všetkých okolo a začneme sa správať ako hulváti. Všetci občas máme svoje zlé dni a ešte horšie nápady, hoci aj s dobrým úmyslom. Čo sa s tým dá robiť?

Nie je jednoduché byť dokonalým.

Môžete urobiť toto – radí Megan Dohertyová: „Nezabúdajte, že sme v tom všetci spolu. Zhlboka sa nadýchnite a myslite na ľudí okolo seba. Nebyť hulvát je občas ťažké. Musíte na to vynaložiť veľa úsilia a potrebujete prax. A v tom vám táto kniha môže pomôcť! Bez ohľadu na to, v akej situácii sa ocitnete – na večierku, verejných záchodoch, v autobuse, pri písaní testu, na pikniku alebo pri rozhovore s niekým, kto sa vám páči – táto kniha radí, ako sa nesprávať ako hulvát.“

Kniha Nebuď hulvát je plná dobre mierených rád a zábavných ilustrácií dvoch mladých ľudí (nie vždy s príkladným správaním), ktorí sa s hulvátstvom denne stretávajú. Niekedy mu podľahnú, inokedy odolajú, no vždy nájdu východisko. S ich pomocou to dokážete aj vy.

Ďalšie zaujímavé knižky:

Dievča, ktoré porazilo Islamský štát!

Stala sa z nej PROSTITÚTKA

Čo sa môžeme naučiť od čínskych filozofov?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ