Salamandrové dni v Banskej Štiavnici, tradičné slávnosti a ďalšie sprievodné akcie

0
3301

Salamandrove Dni6. až 8. septembra sa už tradične v Banskej Štiavnici uskutočnia Salamandrové dni, jedna z najstarších tradícií spojená s baníctvom na Slovensku. Stovky postáv sa každoročne stretáva v historických kostýmoch vo veselej atmosfére plnej hudby, tancov a najmä zábavy. Práve Salamandrové dni sa stávajú čoraz viac známym podujatím pravidelne organizovaným od roku 1991, inak však s bohatou históriou a organizáciou aj v minulosti. Okrem tradičného historického sprievodu a pouličnej zábavy, čo tvorí základ Salamandrových dní sú jeho súčasťou tradične aj sprievodné akcie. Pre návštevníkov je pripravený aj Deň otvorených dverí c Štátnom ústrednom banskom archíve, burza minerálov, rôzne programy pre deti, súťaž v pretláčaní rukou, nočné divadelné prehliadky Starého hradu a ešte niekoľko podujatí. Určite však zaujmú aj hudobné vystúpenia kapiel Komajota, Helenine oči, Ploštín Punk, The Cellmates, 1st Slovak Pink Floyd Revival a dalších.

Salamandrove dni
Foto: Marian Garai

Prečo práve Salamandra?
Svoj názov festival vďaka kahancom. Počas večerov totiž ich svetlá vyzerali ako fliačiky na tele salamadier. V rukách ich niesli dávnejšie študenti Baníckej akadémie počas svojho sprievodu a práve táto ich tradícia rokmi vytvorila akciu niekoľkonásobne väčšieho rozmeru. Tradícia sa do dnešnej doby obohatila o množstvo ďalších prvkov, dokonca aj o neoddeliteľné postavy sprievodu ako je napríklad Lacný Joško, Štiavnická Anča, rôzni vojaci, postavy pripomínajúce stredoveký vidiek, postava kňaza, rabína, aj obesenca, avšak medze sa nikdy nekládli ani ďalším.

Salamandrove dni
Foto: Marian Garai

Oficiálny program
V rámci oficiálnej časti programu nebude ani v tomto roku chýbať slávnostné zasadnutie Mestského zastupiteľstva spojené s udeľovaním výročných cien mesta, valné zhromaždenie Slovenskej banskej komory a celoslovenské oslavy Dňa baníkov, hutníkov, geológov a naftárov za účasti ministrov vlády SR. Tohtoročné Salamandrové dni sa zároveň konajú pod záštitou prezidenta SR J.E. Ivana Gašparoviča, ktorý niekoľko hodín pred začiatkom sprievodu uvedie v budove Kammerhofu do života novú publikáciu o histórii Baníckej akadémie, ktorej 250 výročie založenia si pripomína Banská Štiavnica v tomto roku.
Ďalšie informácie: Stránky mesta Banská Štiavnica