Pozor: Facebook momentálne zneužívajú dve vírusové hrozby

0
1582

Okno budovy Facebooku(28. august 2012) Dnes sa vírusy činili. Objavili sa celkovo dva, ktoré zneužili facebook hneď dvoma odlišnými spôsobmi, dosiaľ nevedno s akou ničivosťou, keďže pokusný notebook si nemôžem dovoliť. Nepozorný užívateľ facebooku alebo emailu ale môže infikovať celý počítať a ďalej dovoliť vírusu nech sa šíri k ďalším priateľom. Vždy je to len nepozornosť a nerozvážnosť, ktorá spôsobí vážne problémy.

Správa od priateľa – vírus šíriaci sa facebookom
Pokiaľ ste dnes dostali správu od priateľa, ktorá nemala hlavu ani pätu, no bol v nej odkaz na nejaký obrázok, málo kto z bežných laikov odolal a neklikol. Tí čo klikli následne z obrázka získali vírus, ktorý spôsobil rozposielanie rovnakej nákazy buď časti, alebo všetkým vašim priateľom. Vysvetľujte potom priateľom, že pre vašu nepozornosť a ich nepozornosť ste sa všetci nakazili. Odkaz, ktorý nedáva zmysel a vedie priamo na neznámy JPG súbor by vám mal byť aj do budúcna poznatkom, že pokiaľ nejde o priateľa, ktorý má vlastný server a vôbec má možnosť nejaké fotografie nahrávať ako súbory, takéto odkazy celkom ignorujte. Práve pri otváraní obrázku sa spúšťajú v infikovaných súboroch procesy, ktoré síce nevidíte, no neplechu vedia spraviť poriadnu.
Článok a príklad: hoax.sk/…

Príloha s fotografiou – vírus šíriaci sa emailom
Bežne registrovaný užívateľ facebooku dostáva správy v prípade reportov, hlásení o reakcií na komentár, alebo pri označení na fotografiách a podobne. Facebook neustále robí zmeny a práve to zrejme zneužíva autor spamu, ktorý sa snaží adresáta presvedčiť, že ide o ďalšiu novinku. Prijmete tak správu, ktorá nesie zdanlivo hlavičku Facebooku, dokonca aj adresu naň, odosielateľom je @facebookmail.com avšak v prílohe je vraj fotografia s vašou tvárou. Hlúposť, neverte tomu, aby niekedy facebook posielal súbor ako prílohu a už vôbec nie, že by ju balil do zip archívu. Email sa vás snaží presvedčiť a ide mu to celkom úspešne, aby ste archív otvorili a fotku si pozreli. Samozrejme, že fotka nefunguje… to ste si len do počítača vpustili neznámu hrozbu s neznámym pokračovaním.
Článok a príklad: hoax.sk/…

Buďte teda ostražití a neklikajte hneď na všetko, čo sa klikať dá. Práve s tým ráta autor takýchto vírusov. Odkazy vedú na spriateľné stránky HOAX.sk, ktoré sa venujú práve hrozbám na internete, HOAXom, rôznym podvodom, spamu a scamu.