Prvá TED kniha: Teroristov syn

0
2140

Nechajte sa uniesť príbehom o mieri, ku ktorému sa Zak Ebrahim dopracoval za tridsať rokov života plného utrpenia, odriekania, popierania a viery v otcovu nevinu. V dnešných dňoch je jeho príbeh jedinečnou možnosťou nahliadnuť do zmýšľania fanaticky mysliacich ľudí, ktorých poháňa nenávisť zaobalená do náboženstva.

Neobyčajný pohľad na svet terorizmu. Teroristov syn je úprimná spoveď amerického chlapca Zaka Ebrahima, vychovávaného otcom El-Sayyidom Nosairom.

Teroristov syn

Vznikla z úspešnej prednášky v rámci TED konferencií. Vydavateľstvo Noxi začína s novou edíciou kníh z TED, čo je nezisková organizácia známa na celom svete. Jej cieľom je rozširovať informácie a myšlienky vo forme krátkych a úderných prednášok. Tie sú teraz pretavené do inšpiratívnych kníh.

„Každý má na výber. Napriek tomu, že vás vychovávali v nenávisti, môžete si vybrať toleranciu. Môžete si vybrať empatiu.“

Teroristov syn je prvá zo série TED Knihy: malé knihy, veľké myšlienky.

Nielenže sa v nej rozoberá najaktuálnejší problém – terorizmus, ale prináša aj dôkladné ľudské svedectvo o tom, aké je to vyrastať v prostredí plnom nenávisti a náboženského fanatizmu.

„Vražednej nenávisti sa musíte naučiť – nielen naučiť, ale musia ju do vás násilím zasiať. Nie je to nič, čo by v človeku bolo prirodzené.  Je to lož. Je to miliónkrát opakovaná lož – najmä ľuďom, ktorí nemajú iné zdroje informácie a ktorí odmietajú iný pohľad na svet. Je to lož, v ktorú môj otec veril a o ktorej dúfal, že ju preberiem.

Celý život sa snažím pochopiť, čo viedlo môjho otca k terorizmu a zápasím s vedomím, že vo mne koluje jeho krv. Vo svojom príbehu ponúkam čitateľom portrét mladého muža, ktorý bol vychovávaný v krutom fanatizme, no zvolil si mier. Verím, že život každého z nás má svoje motto, a motto môjho života je: Všetci si môžeme vybrať.“

 

TED knihy

TED knihy sú dosť dlhé na to, aby ste objavili silné a nové myšlienky, ale také krátke, že ich prečítate na jedno posedenie. TED Knihy nadväzujú na TED prednášky. Osemnásťminútové príspevky môžu vo vás vyvolať záujem o tému; ale pri väčšine z nich chcete ísť hlbšie, viac sa dozvedieť a vypočuť si celý príbeh. TED knihy túto potrebu napĺňajú.
TED Knihy na Slovensko a do Českej republiky prináša vydavateľstvo NOXI.

V najbližších týždňoch vyjdú v tejto sérii knihy Umenie ticha o nečakanom priznaní uznávaného novinára. Či Matematika lásky, vďaka ktorej pochopíte ako funguje hľadanie partnera, chémia príťažlivosti, náhoda a pravdepodobnosť, koľko partnerov musíte skúsiť, kým nájdete toho pravého.