Policajná brutalita v Bratislave: agresívne zatýkanie vodičky pre STK

0
2975

polícia SR petržalkaPolícia je na to, aby chránila občanov… Príliš naivné? Odporné video a ukážka neadekvátnej policajnej brutality nemusí byť vždy len z USA, či rozvojových krajín. Môže to byť pokojne aj Bratislava, hlavné mesto v našej civilizovanej krajine. Video, ktoré šokuje a zachytáva skutočnú situáciu, sa objavilo na čas.sk a zachytáva zásah polície voči vodičke pre neplatnú STK. Z nasledovného videa teda vyplýva, že policajný nález neplatnej STK na vozidle môže pokojne dospieť do štádia, kedy na vás použijú chvaty ako na agresívneho ozbrojeného grázla a budú sa vás chcieť spútať. Video nezachytáva predošlú komunikáciu, pretože dcéra pani začala nakrúcať až po vystupňovaní situácie. V každom prípade názor na adekvátnosť postupov voči chudej žene je na každom čitateľovi.

Polícia s minimálnymi znalosťami psychológie tak ani len netuší, že nikdy nezatknutý človek vníma putá trochu inak a môže ísť o vážnu opodstatnenú fóbiu, kedy skrátka nasadenie pút vyvolá nečakané reakcie človeka. Kto to nezažil, nemusí vec správne pochopiť. Strach a vzpieranie pani na videu má opodstatnenie. Druhá vec je, že políciu tieto fóbie nezaujímajú, pretože sa na ne pokojne môže vyhovoriť ktokoľvek. Dnes sú známe prípady, kedy polícia odviedla človeka a neadekvátne sa k nemu správala. Dokazovanie pochybenia polície je vždy takmer nemožné, rovnako ako jeho potrestanie. Človek je po odvedení políciou už tak trochu bez akýchkoľvek práv, respektíve nemá bežný človek dôvody myslieť si opak. Pokiaľ je záznam naozaj dôkazom agresívneho správania naozaj len zo strany polície, žena mohla mať po zaznamenanej skúsenosti opodstatnený strach z toho, čo bude nasledovať, keď ju po takomto niečom odvedú aj od dcéry, ktorá do tejto chvíle slúžila ako svedok.

Polícia takto koná, pretože nerozlišuje
Príslušníci polície konajú podľa postupov, ktoré sú nacvičené a často opakované. Vyrážajúci na výjazdoch k problémovým ľuďom sú navyknutí na riešenie situácií tak, aby to malo pre nich samotných čo najmenej trápenia a komplikácií, zároveň musia byť postupy v súlade s pravidlami a zákonom. Často však nevie rozlíšiť skutočného grázla od človeka, ktorý mohol pochybiť z iných dôvodov. Prehnane agresívne správanie polície poznám mimochodom sám, keď som ako pracovník v jednom podniku kvôli bitkárom a násilníkom volal políciu a pred podnikom som vyrovnával prevrátené kontajnery. Privolaná polícia naozaj po čase dorazila, no svoje privítanie začala útokom na mňa, ako toho, čo robí pred podnikom „neporiadok“. Žiaľ, nerozoznali vyrovnávanie kontajnera od jeho prevracania. V tej chvíli bolo naozaj komplikované dostať sa k slovu cez krik a príkazy. Nuž a vysvetlite policajtom, že ste ich volali vy a voláte ich, aby pomohli, keď na vás kričia a len tak tak ste nedostali po čumáku… Možno by mimo niektoré školenia nezaškodilo aj školenie ľudskosti a adekvátnosti zásahov. Video je však zrejme dôkazom agresívneho správania jednotlivcov, ktorí majú problém rozoznávať a adekvátne riešiť. Najmä však jedného, ktorý použil spojenie „Do mňa nebude…“, čím len potvrdil, že nejde o obhajobu zákona, ale jeho osobnosť a názor na nesúhlas tejto pani s jeho postupom.

Rád by som sa spýtal, kto a kedy mi zaručí, že sa niečo také nestane mojej manželke, ktorá o pol hodiny vyráža z Ružinova do Petržalky svojim autom sama? Kto prinesie video záznam, ktorých je tak veľmi málo z takýchto správaní polície, aby dokázal, že mi manželku zmlátili, či zatkli obzvlášť surovo?