Kto dabuje slávnych hercov vo filmoch? Niekedy aj viac mien

0
14315

Dabing je téma, ktorá vie rozhnevať v súčasnosti najmä mladých. Len trochu skúsenejší fanúšikovia filmu hrajú na znalcov a milovníkov kinematografie a dabing pokladajú za ničenie diela. Zvyšok národa však dabing pokladá za nesmiernu pomoc, ktorá umožní používať film aj ako kulisu, prípadne odľahčuje od namáhavého čítania tituliek. Filmy a seriály sú v našom vysielaní veľmi často v češtine, čo má za následok veľmi dobrú znalosť češtiny u nás, dokonca lepšiu než slovenčiny medzi českou mládežou a deťmi. Práve prevažne českým menám sa tak budeme venovať v nasledovnom článku. Slovenský dabing totiž pri mnohých postavách nedosiahol tak zapamätateľné a jedinečné spojenia pôvodných hercov a dabingových hercov, ako v českých verziách.

Bruce Willis
Známeho amerického herca akčného žánru narodeného v Nemecku dabujú v Čechách dva herci. Známy dabingový a divadelný herec Alexej Pyško mu prepožičiava hlas od seriálu Moonlighting, Posledného skauta, Smrtonosnej pasce až po mnoho iných. Nie je to však jediný hlas, pretože ďalším je Pavel Soukup, ktorý ho dabuje v polovici ďalších filmov, napríklad vo filme Armageddon, kde mal naozaj odlišný hlas od Smrtonosných pascí. V menšej miere sa objavuje aj s hlasom herca Zdeňka Mahdala.

Johny Depp
Slušnú zbierku českých dabingových hercov by sme našli pri hercovi, ktorého meno pozná každé „násťročné“ dievča napriek tomu, že má už viac ako 50 rokov. Pri tomto hercovi sa dokonca objavujú občas hneď dva druhy dabingu. Jeden televízny a druhý pri filmoch, ktoré boli uvedené v spoločnosti Intersonic a iných. Herec Michal Dlouhý ho daboval vo filme Cudzinec, Gustav bubník v nezabudnuteľnom Strihorukom Edwardovi, David Novotný vo filme Sweeney Todd, Aleš Procházka v pôvodnom 21 Jump Street, v Ospalej diere ho daboval Rostislav Čtvrtlík a medzi menami dabingových hercov sa objavil aj Otakar Brousek mladší a dokonca aj Petr Rychlý. Najzásadnejšie hlasy mu dali Filip Čáp a Jakub Saic. Najcharakteristickejším hlasom je však Saša Rašilov, ktorý Johnyho Deppa dabuje asi vo všetkých jeho úspešných filmoch, ktoré neboli doteraz spomenuté. Sú to všetky novinky a zásadné filmy posledných desiatich rokov, televízne redabingy pôvodných starších filmov, Piráti z Karibiku, Továreň na čokoládu, Alica v krajine zázrakov, Osamelý Jazdec a mnoho iných.

Nicolas Cage
Nicholas Kim Copolla, ako znie jeho skutočné slávne meno, je zapísaný ako herec mnohých úspešných aj menej úspešných filmov. Nezabudnuteľný z filmov Skala, Problémy s Arizonou, 60 sekúnd, Tvárou v tvár, Next a ďalších, sa objavoval najčastejšie s dabingom už vyššie spomenutého Zdeňka Mahdala. Mahdal mu dal najcharakteristickejší hlas, menej známym je potom hlas Marcela Vašinku. Zdeněk Mahdal tiež daboval napríklad Kevina Costnera v mnohých jeho známych filmoch. Na Slovensku je jeho najlepším hlasom hlas Mareka Majeského. Ten mimochodom dabuje tak obrovské množstvo postáv a hercov dlhé roky, že ho rozoznávajú aj deti. „To je hlas z O2 reklamy…“. Dokonca je hlasom Han Sola (Harisson Ford) vo Hviezdnych vojnách.

Steven Seagal
Údajný bývalý agent, v súčasnosti strážca zákona, televízna hviezda a majster bojových umení, sa preslávil mnohými filmami s minimálnym hereckým nadaním, za to kamennou tvárou a neohroziteľným máchaním rúk pred sebou, ktoré každého odrovnajú. Najznámejší hlas v jeho filmoch v rámci českého dabingu patrí českému hercovi Jiřímu Štěpničkovi. Na Slovensku je jeho najznámejším filmovým hlasom Jozef Vajda.

Jack Nicholson
Nezabudnuteľný Joker, alebo Vlk, Jack Nicholson, mal niekoľko hlasov. Najznámejším je Jan Schánilec, ktorý zomrel len pred pár dňami.

John Travolta
Samotný John Travolta je vo svojich úlohách najčastejšie veľmi výrečný a živý. K tomu je potrebný rovnako tak výrazný a živý herec. Celkom zaujímavou bola voľba herec Pavel Trávníček, mimochodom princ z nezabudnuteľnej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku. Rovnaký herec občas daboval aj Jeffa Bridgesa.

Sean Connery
Slávny škótsky herec od čias prvých farebných bondoviek, cez Highlandera po napríklad Skalu, mal niekoľko dabingových hlasov. Jeden z najznámejších je hlas Vladimíra Brabca, tiež známeho úlohou Majora Zemana. Ďalšími hercami, ktorí mu prepožičali hlas boli Zdeněk jelínek, ale aj Vladimír Šrom.

Pierce Brosnan a Richard Gere
Obaja známy americkí herci sú teraz spolu hlavne preto, že ich charakteristický hlas im v českom podaní dal Vladislav Beneš.

Louis de Funès
Najznámejší český dabing, ktorý dokonca umožnil vzniknúť originálnej cene za dabing pomenovanej podľa známeho českého herca, je nezabudnuteľný a nenahraditeľný. Francúzskeho herca Louisa de Funèsa, ktorý sa stal úspešným až v druhej polovici života a stvárnil množstvo známych postáv, daboval František Filipovský tak neuveriteľne energicky a presne, že sa na Slovensku nikto nepokúšal o predabovanie. Nebol to však len Filipovský, ale aj mnoho iných hercov. Predaboval ho v niektorých filmoch aj Jiří Krampol, Dalimil Klapka, Pavel Šrom a žiaľ aj Jiří Lábus. Po smrti Františka Filipovského sa totiž Funés nedočkal poriadneho dabingu a z nezabudnuteľnej sci-fi komédie Kapustová polievka bola pre zvláštny dabing skôr groteska.

Pozrite si zaujímavé video o dabingu a cene Františka Filipovského