Good Idea Slovakia: Nová značka Slovenska s pozitívnou tvárou

0
4398

„Slovensko? Dobrý nápad.“ Presne to si majú v zahraničí povedať pri styku s názvom našej krajiny. A podľa tvorcov novej značky Slovenska im v tom pomôže nové logo Good Idea Slovakia. 

Good Idea Slovakia - font.cz
Good Idea Slovakia – font.cz

Briti k nám chodia piť, pretože im nik nezakázal vyvádzať. Taliani si tu užívajú, pretože našli ľudí lenivejších ako oni sami. Nemci zas oceňujú otrokov ochotných drieť 250 hodín mesačne za pár drobných. Tieto nie veľmi šťastné vtipy a ešte menej šťastný motýľ ako symbol krajiny by mali byť minulosťou. Agentúra Creative Department totiž vytvorila novú značku, ktorá má zmeniť tvár Slovenska v očiach zahraničných krajín. Úplne nové logo so sloganom Good Idea Slovakia vraj bude vo svete prezentovať náš skutočný potenciál a zlepší kvalitu nášho imidžu.

Moderná a prosperujúca krajina s pozitívnym imidžom

Na projekt spojený s tvorbou lepšej a modernejšej značky pre Slovensko sa čakalo už dlhšie. S postupným rozvojom cestovného ruchu, kultúry, ekonomiky či vedy a techniky bola otázka novej tváre, poukazujúcej na pozitíva našej krajiny stále viac aktuálna a tento rastúci potenciál bolo potrebné prezentovať aj do zahraničia, kde nás často podceňujú. Projekt tak postavili na jasnej vízii, a tou je vylepšiť pohľad na Slovensko a predstaviť ho v omnoho lepšom svetle.

Nová značka, nové logo, nová tvár

Vymyslieť účinnú stratégiu na vylepšenie imidžu krajiny nie je ľahký oriešok, obzvlášť ak ide o štát poznamenaný škandálmi a problémami v spoločnosti. To všetko sa podpisuje na horšom vnímaní Slovenska zo strany domácich, čo sa následne prenáša do zahraničia. Šéfka agentúry Creative Department Simona Bubánová mala jasno, čo môže zlepšiť náladu ľudí. Odpoveď je logo Good Idea Slovakia vyzdvihujúce tunajšie dobré nápady, vďaka čomu sa bude zahraničie dívať do našej novej tváre. Ako sama tvrdí „máme aj pekné veci a treba byť na ne hrdí.“

Good Idea Slovakia - aktuality.sk
Good Idea Slovakia – aktuality.sk

Dobrý nápad sa ujal medzi ľuďmi

Prvé signály zlepšenej nálady a otvorenejšieho prístupu k novému obrazu Slovenska prišli krátko po predstavení loga. Podľa Simony Bubánovej bola reakcia neuveriteľná a ľudia si logo okamžite vešali na svoje profily na facebooku. Prezentačné video venované Good Idea Slovakia si hneď po odovzdaní na portál agentúry pozrelo vyše stotisíc divákov. Zaujímavá je aj iniciatíva organizátora festivalu Viva Musica, ktorý chce týmto logom otvárať podujatie, čo môže byť inšpiráciou pre ďalšie firmy a neziskové organizácie podporujúce „dobrý nápad.“

 

Musíme si vylepšiť brand index krajín

Jedným z najobjektívnejších hodnotení renomé jednotlivých štátov v zahraničí je práve brand index krajín. Ide o rebríček zostavený zo 72 štátov vrátane Slovenska, ktoré zoraďujú podľa atraktivity v očiach zahraničných obyvateľov. Naša aktuálna 59. pozícia hovorí za všetko, čiže cieľ zlepšiť tento brand index aj pomocou nového loga a sloganu patrí k hlavným úlohám. Ak sa nám podarí dostať na vyššie miesta ako napríklad 29. Česko, potom môžeme pomýšľať na záujem zahraničných turistov aj investorov, medzi ktorými už nebudú len Japonci v rúškach obdivujúci valašky či Nemci míňajúci víkendové vreckové na výplaty lacných zamestnancov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ