Zátoka Halong: perla Vietnamu alebo budúca skládka odpadu?

0
3219

Dať sa zlákať na plavbu do zátoky Halong vo Vietname nie je problém. Ťažké je však predýchať to, čo tam uvidíte. Halong Bay, alebo Dračia zátoka, je vyhlásená prírodná krása Vietnamu, čo vám potvrdia aj mnohí miestni, ktorí tam pravidelne chodia na dovolenku. Takmer 2 000 malých ostrovov, úchvatné scenérie a nezvyčajné krasové jaskyne sa zaslúžili o to, že zátoka Halong bola v r. 1994 zapísaná do Zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva ľudstva UNESCO.

Halong Bay_003

Škoda, že sa odvtedy akosi pozabudlo na slová dedičstvo a prírodné. To, čo vidíte na reklamných letákoch ako zázrak smaragdovej farby s roztrúsenými tropickými krasmi s rozlohou vyše 1 500 km², sa v skutočnosti stáva skládkou odpadu. Okrem toho, že minulé leto oblasť postihli najväčšie povodne za posledných 40 rokov, ktoré so sebou priniesli nánosy z neďalekých uhoľných baní, veľký podiel na blížiacej sa ekologickej katastrofe má turistický ruch.

Halong Bay_001

Počet výletných lodí do zátoky narastá, s ním aj počet turistov, a logicky, aj množstvo odpadu. Vláda sa síce snaží sprísniť nakladanie s odpadovými vodami pre výletné lode, na výsledky si budeme musieť počkať. Zatiaľ čo väčšie výletné lode si môžu dovoliť technologické vylepšenie, menší podnikatelia a farmári nátlak na inováciu zvládajú ťažšie.

V súčasnosti sa môžete dostať aj do menej vyhľadávaných turistických oblastí zátoky, hlavný ťah výletných lodí sa však postupne mení na olejovú škvrnu posiatu plastovými fľašami, obalmi z čipsov a gumových „žabiek”. A to sa ešte čaká na otvorenie vietnamského Disneylandu v Halong Bay za vyše 240 miliónov eur, ktorý má prilákať do zátoky ešte viac návštevníkov.

Halong Bay_002

Okrem masového turizmu majú podiel na znečistení vôd aj miestni rybári a farmári, ktorí tam žijú a spotrebujú masívne množstvo polystyrénu, ktorý sa rozkladá v zátoke.

S prižmúrenými očami plavba pomedzi kopcovité ostrovy Halong zátoky stojí za to. Veľkým otáznikom však ostáva, ako bude oblasť vyzerať o pár rokov v prípade, že sa radikálne nezmení kontrola počtu lodí, turistov a manažment odpadu. Pretože plaviť sa, či nebodaj vykúpať sa v Dračej zátoke, už dávno nie je vysnívanou dovolenkou špecialitou, ale výletom do plastovej oázy, ktorá čaká na záchranu.

Čítajte aj:

 Dajte si pozor na tieto podozrivé praktiky Adriatic.hr

Toto ste ešte nevideli: Slovinsko a jeho turistom neznáme zákutia

Skromné, no očarujúce: Vyberte sa k najkrajším slovenským vodopádom

ZANECHAŤ ODPOVEĎ