V Tatrách pre sneh málokde spoznať, kde sú vlastne plesá a jazierka

0
1599

V Tatrách v týchto dňoch ani nepoznať, kam zmizli všetky jazerá a plesá. Odpoveď je jednoduchá, mrazy, na Lomnickom štíte dosahujúce takmer -20°C a teploty pohybujúce sa pod nulou zväčša vo všetkých tatranských strediskách, robia svoje. K tomu aj tá slušná snehová nádielka a vodné hladiny sú celkom ukryté pred zrakmi ľudí. Skalnaté pleso sa objaví asi až na jar. Niekoľko plies medzi skalami taktiež, ale napríklad aj veľké a pre mnohých najznámejšie Štrbské pleso je celkom pod snehom. Krížom cez jazero si chôdzu skracuje niekoľko odvážlivcov.

Ľad nikde nepovoľuje a je celkom pevný, o čom sa presvedčilo už niekoľko chodcov aj bežkárov. Na druhej strane je trochu zvláštne, že pri sile ľadu a hustého snehu, ktorý pokrýva celú plochu veľkej vodnej hladiny, sa doteraz nenašiel nikto, čo by vysekal do ľadu otvor pre ryby.

Potôčiky sú však stále na očiach
Vody, ktoré nie sú stojaté, ale neustále sú v pohybe, podliehajú trochu iným zákonom zamŕzania. Aj riečka pretekajúca cez Tatranskú Lomnicu, celkom nezamŕza. Potoky na okolí vytvárajú naozaj krásne prírodné útvary a krásne scény pre fotoaparát.