V leteckej doprave sa zatiaľ nerieši nadváha samotných cestujúcich

0
2119

Existujú informácie, že by sme mohli čoskoro začať platiť v leteckej doprave nie len za nadváhu batožiny, ale aj nadváhu svoju. Dáva to zmysel a nedá sa s tým nesúhlasiť. Slováci to tiež poznajú, platíme za každé kilo nadváhy v Travel Services, aj v Sam Air. Lenže nikto nepozerá zatiaľ na to, že do lietadla nastupuje 120 kilový chlap a aj 42 kilové dievča. No pri kufri sa rieši už aj jedno kilo navyše.

Letecká doprava ako jediná pracuje s váhou
Virgin Atlantic letecká spoločnosť, známy zahraničný letecký prepravca, má už dlhodobo cenník aj pre väčších ľudí. Tí, ktorí zaberajú viac miesta ako len na jedno sedadlo tak nemajú klasickú cenu letenky. S takýmto postupom po väčšine naozaj ostatní cestujúci súhlasia. Poznáme prípady, kedy sa pre veľkého a tučného chlapa nemohol normálne posadiť iný cestujúci. Vtedy doslova zaniká jedno sedadlo a vznikajú tak náklady navyše a neuhradené. Tou najlepšou voľbou a vyriešením cien leteniek by naozaj mohli byť úpravy leteniek pre väčších ľudí a iné ceny leteniek pre deti. Letecká doprava ako jediná doprava pracuje s fyzikálnymi zákonmi zemskej príťažlivosti (čiastočne aj lodná, ale tú teraz nechajme bokom), týka sa jej teda váha viac než inde, a práve s váhou by mala pracovať cenotvorba leteniek. Podľa mňa totiž nemá zmysel platiť za 2 kilá nadváhy v kufroch, keď rozdiely vo váhe ľudí sú niekedy aj 40 kilogramov a viac. Veľkí a ťažkí, či povieme to inak, obézni ľudia by tak mohli mať o niečo viac dôvodov schudnúť. Tí, ktorí sú veľkí nie zo zdravotných dôvodov, ale zámerne pre svoj životný štýl a prežranosť, by nakoniec nemuseli mať problém ani s novým nariadením a bolo by to možno pre nich na zamyslenie. Otázne však je, že keby sa niečo podobné schválilo všeobecne, aká váha by sa určila ako štandard. Lebo potom by mali mať obavu viacerí…

Čo nie je môže byť
Zatiaľ sa nadváha ľudí nerieši, no čo nie je, môže byť. Ťažké je však si predstaviť, ako by vyzeralo toto váženie cestujúcich. Spýtali sme sa päť cestovateliek, keďže chlapov po ruke nebolo, ako si predstavujú niečo takéto. Dostali sme naozaj drsné a naštvané odpovede. Po pravde, iné by sme istotne čakali od chlapov, preto pripájame anketu. Vyjadrite sa, čo si o prípadnom zavedení váženia ľudí myslíte vy.

[poll id=“8″]

Máte skúsenosti s cestujúcimi, ktorí pretekali až na vaše sedadlo, alebo skúsenosti s platbou za nadváhu? Napíšte nám. Radi sa dočítame niečo zaujímavé od vás.