Kde uvidíte posledné orangutany vo voľnej prírode?

0
2320

13657153 - orangutan in sumatra

Ak vám niekto povie, aby ste sa poponáhľali, ak chcete vidieť orangutany naživo, vedzte, že nebude preháňať. Títo “lesní muži”, ako ich volajú domáci v Malajzii, totiž strácajú “strechu nad hlavou”. Tropické dažďové pralesy, na stromoch ktorých orangutany prežijú takmer celý svoj život, miznú zo dňa na deň. Smutné je, že je za tým človek, konkrétne majitelia plantáží olejových paliem a drevárske spoločnosti, ktoré sú zodpovedné za ničenie flóry i fauny na ostrove Borneo v Malajzii a na Sumatre.


Tip redakcie: Zistili sme pre vás, koľko stojí Transsibírska magistrála + ako na nej ušetriť


Poslední z posledných

To sú totiž v súčasnosti jediné miesta, kde ešte môžete uvidieť orangutanov v divokej prírode, prípadne v záchranných centrách, ktoré sú dočasnou náhradou domova pre zranených alebo osirotených orangutanov.

Šance, že uzriete orangutana počas túry v divokej džungli, sa zmenšujú zo dňa na deň, za pokus však stojú vybrať sa na výlet po rieke Kinabatangan v štáte Sabah na ostrove Borneo. Tu sa organizujú skupinové výlety na loďke, počas ktorých môžete vidieť orangutany, a iné cicavce a exotické vtáky v ich prirodzenom prostredí.

14381592 - orangutan in captivity in a zoo,looking in the distance

Ďalšími miestami, kde môžete stretnúť divoké orangutany je tropický prales v nížine Danum,  národný park Tanjung Puting, prípadne záchranné centrum Sepilok. Tu môžete nádherných “lesných mužov” vidieť počas prechádzky po vyznačených trasách centra alebo počas kŕmenia, ktoré prebieha dvakrát do dňa na špeciálnej platforme. Tieto orangutany sú napoly divoké, keďže mnohé z nich tu liečia po zranení alebo učia mláďatá, rodičia ktorých boli zastrelení, prežiť v divočine.

Za orangutanmi na Sumatre sa vyberte do opusteného záchranného centra v národnom parku Gunung Leuser. Centrum zatvorili pred vyše desiatimi rokmi, kedy vypustili do divokej prírody vyše 200 zvierat.

K tomu, aby orangutany neprichádzali o svoje lesy, a aby ich ostalo v ich prirodzenom prostredí viac, môžeme prispieť aj my. Tým, že sa budeme vyhýbať výrobkom z palmového oleja, a že prestaneme navštevovať zoo, do ktorých sa tieto zvieratá lovia z divokej prírody.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ