Ako ušetriť na dovolenke? Vyberte si z týchto tipov!

0
4200

ako usetrit na dovolenke - clanok

Leto sa blíži a s ním čas dlho očakávanej letnej dovolenky. Nechcete však minúť ročný plat a hľadáte výhodné alternatívy, ktoré nezaťažia peňaženku?

Destinácia, ktorá nie je dovolenkovým klišé

Je samozrejmé, že obľúbené, komerčné destinácie, ako Ibiza, Tenerife či Rhodos, sú vo všeobecnosti nákladnejšie ako dovolenka v dedinke na Korzike či menej známom španielskom meste. Nemajte strach z netypických destinácií a nechajte sa očariť napríklad Macedónskom, západným Francúzskom či stále viac obľúbenou Čiernou Horou. Objavíte niečo nové, vyhnete sa davom turistov a spoznáte aj iné miesta ako veľkolepý hotelový komplex.

First minute verzus Last minute

Mimo sezónu je vždy všetko výhodnejšie. Preto si termín naplánujte buď koncom mája, začiatkom júna, alebo počas prvých septembrových dní. Ak však rozmýšľate aj o inom ako o letnom termíne, využite novoročné zľavy a užite si dovolenku v zime. Od januára až do polovice marca sú ceny leteniek a hotelov na minime, a tak dokážete ušetriť neuveriteľné sumy. Ďalšou výhodou je to, že na typických turistickým miestach nebudú zástupy ľudí a taktiež aj miernejšie počasie praje pohodovým mestským prehliadkam.

ina dovolenka - clanok

Výhodná doprava

Ak chcete ísť letecky, letenky si kupujte v časovom predstihu, vtedy sú lacnejšie. Na internete nájdete veľa webov, ktoré zverejňujú aktuálne akcie, napríklad posledné miesta v lietadle, výpredaje alebo dokonca chybné tarify. Tak sa vám môže stať, že letenku napríklad do Kuala Lumpur si môžete kúpiť z Viedne za 59,90 € namiesto 599 €. Áno, aj tieto „preklepy“ sú výhodou pre vás. Nie všade je však lietadlo výhodnejšie, tak zvážte vlak. Ak sa chcete dopraviť za naozaj minimálne náklady, využite možnosť inzerovanej spolujazdy alebo si trúfnite na dobrodružné stopovanie.

Nie je to len o luxusnom hoteli…

Odhoďte zábrany a skúste niečo iné ako klasický hotel. Veľmi lacno, napríklad v Londýne, sa dá bývať v hausbótoch na Temži. Alebo v prenajatom karavane. Ak vám je však posteľ milšia, vytvorte si účet v celosvetovo obľúbenej komunite couchsurfing.com, kde ľudia z celého sveta ponúkajú gauč alebo posteľ v ich byte zdarma. Bonusom je, že spoznáte miestnych, ktorí vám dajú originálne tipy a uvidíte destináciu z úplne iného uhla pohľadu.

skandinavia - najest sa da z kontajnerov - clanok

Trochu „iná“ gastronómia

Najlacnejšie sú lokálne bistrá, kde nielen ochutnáte domácu kuchyňu, ale aj ušetríte. Väčšinou ich nenájdete v centre mesta, ale v nejakej „zastrčenej“ bočnej uličke. Takisto si vyhľadajte reštaurácie, ktoré pred záverečnou ponúkajú jedlo za zníženú cenu, niekedy aj mínus 70 %. Ak si budete variť sami, vtedy máte úsporu zaručenú. Nakúpte si na trhu, kde sú priaznivejšie ceny a taktiež sa viete s predajcom dohodnúť. A ak chcete jesť zadarmo, odvážte sa vyskúšať aktuálny trend, ktorý je častý najmä medzi dobrodruhmi. V rôznych vyspelých krajinách, najmä v Škandinávii, sa viete kráľovsky najesť aj z kontajnera. Áno, čítate správne. Nemusíte sa báť, nejde o staré, zhnité jedlo. V Škandinávii sú prísne zákony týkajúce sa potravín, preto pred každou záverečnou musí personál vyhodiť všetko jedlo, ktoré sa cez deň nepredalo. Ide hlavne o pečivo, ovocie alebo produkty, ktorým končí v ten deň záruka.

skandinavia - potraviny z restik - clanok

Skúste niečo nové a prekonajte svoje limity! Možno sa vám takáto alternatívna a finančne výhodná dovolenka zapáči oveľa viac ako ponuky cestovných kancelárií.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ