Tunisko: informácie, zaujímavosti a rady

1
6157

Tunisko patrí medzi obľúbené dovolenkové destinácie počas celého roka. Ideálne krásne pieskové pláže, história a charakteristická atmosféra spravia svoje. Keďže vieme, že sme občas zavítate a hľadáte informácie aj o krajinách, uvítali sme keď Marika, naša čitateľka pre vás pripravila prehľad zaujímavostí a základných informácií o Tunisku, ktoré by mali zodpovedať vaše hlavné otázky.

Hlavné mesto: Tunis
Významné mestá: Sousse, Sfax, Kairouan, Hammamet, Monastir, Bizerte, Tozeur
Počet obyvateľov: cca 10,4 mil.; nárast obyvateľstva + 0.98%
Hustota zaľudnenia: 64 obyvateľov na km2
Priemerný dosahovaný vek: 74 rokov (muži 74, ženy 77)
Jazyk: úradný arabský, používa sa aj francúzsky
Náboženstvo: 98% moslimovia, 2% kresťania a židia
Hrubý domáci produkt: 8 255 USD na 1 obyvateľa
Hlava štátu: prezident Zin Ábidín bin Alí od roku 1987
Štátne zriadenie: republika
Politické strany: Demokratické ústavné združenie, Strana ľudovej jednoty, Strana socialistických demokratov, Zelená strana pokroku
Produkty na vývoz: ropa a zemný plyn, fosfáty, olivy, citrusové plody, mandle, ďatle a obilniny

HAMMAMET
Mesto ležiace na juhu polostrova Cap Bon širokého 40 km Hammamet sa v 13 až 17 storočí stal útočiskom Maurov. Ešte v polovici minulého storočia mesto vtedy ako malú rybársku dedinku objavili aj spisovatelia ako Wilde, Flaubert, Gide a mnohí iní. Neboli to len oni, čo sa mohli nechať unášať krásou tunajších pláží, pôvabom mesta a miestnych záhrad. Na neďalekom skalnatom výbežku sa rozprestiera staré islamské mesto s pevnosťou z 15. storočia s prekrásnym výhľadom. V nejednej z miestnych uličiek je možné nájsť viacero obchodníkov s množstvom zaujímavých suvenírov, odevov a ručne vyrábaných výrobkov. Asi 10 kilometrov od centra mesta sa nachádza novšia turistická oblasť Yasmine s viacerými kvalitnými hotelmi, často postavenými v klasickom maurskom štýle pri 3 km dlhej piesočnej pláži. Od letiska Monastir je Hammamet vzdialený 110 km.

NABEUL
Mesto ležiace v jednej z najúrodnejších oblasti krajiny je známe pre svoje olivové háje, sady citrusových plodov ale vznikajú tu aj najkvalitnejšie tuniské vína. Svoju slávu si mesto získalo pre známe ručné výšivky a hrnčiarstvo s prvkami rímskej kultúry. Od letiska Monastir je mesto vzdialené 117 km.

MONASTIR
Na južnom konci Hammametského zálivu na výbežku polostrova leží mesto Monastir. Najvýraznejšie rastúce prímorské mesto má nie len hospodársky, ale aj turistický význam. Miestne medzinárodné letisko je kľúčovým dopravným uzlom a vstupnú bránu našim klientom cestujúcim na tuniskú pevninu. Niekoľko kilometrov dlhú a priestrannú pieskovú pláž sprevádza množstvo kvalitných hotelov. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je Ribat, pevnosť s vežou z 8. storočia s múzeom. Pre krásu miestnej prírody, pláží a neobyčajnú atmosféru pokoja si túto lokalitu vybrali už aj niektorí filmári pre nakrúcanie svojich filmov.

MAHDIA
Krásne rybolovom stále neutíchajúce mestečko Mahdia bolo začiatkom 10. storočia hlavným mestom Fatimidov a rivalom mesta Kairouan. Dnešnú Mahdiu charakterizujú biele budovy vystavané v maurskom štýle, ale v turistickej oblasti najmä prekrásna čistá pláž s jemným pieskom, pre ktorú je práve táto lokalita tak vyhľadávaná.

SOUSSE
Tretie najväčšie mesto krajiny je tiež najnavštevovanejším mestom. Vyhľadávané turistami je najmä pre svoje krásne pláže a množstvo pamiatok. Samotné staré mesto je od roku 1988 na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Miestne múzeá poskytujú bohaté expozície vysvetľujúce históriu tejto lokality, nesmierne bohatej na udalosti ale aj zachovalé artefakty od obdobia Púnskych vojen, rímskej nadvlády až po príchod Arabov. Zaujímavosťou je, že prvý zo známych filmov Indiana Jonesa sa nakrúcal práve v uliciach Sousse. Vo filme však miesto predstavili ako Káhiru.

DJERBA
Tuniský ostrov Djerba s rozlohou 520 km² je s pevninou spojený cestou stojacou na pôvodnej rímskej ceste. Djerba je zároveň najväčším africkým ostrovom a jej hlavné mesto sa volá Houmt Souk s 60 tisícmi obyvateľov. O ostrove hovoril už príbeh bájneho Odysea. Turistov láka najmä svojimi piesočnatými plážami a pokojným počasím, veď 320 slnečných dní je na to dobrým predpokladom. Pri mestečku Ajim sa tu nakrúcali scény Mos Eisley pre film Georga Lucasa Hviezdne vojny. Mimo iných významných miest je aj toto miesto obľúbenou zastávkou mnohých turistov. V blízkosti sa na polostrove bližšie k pevninovému Tunisku rozprestiera mestečko Zarzis. Podnebím je blízke Djerbe. Termálne pramene a krásne pláže zo Zarzisu tvoria vyhľadávanú turistickú lokalitu.

HOTEL
Ubytovanie v hoteli – podľa medzinárodných pravidiel ubytovanie sa začína najskôr od 14:00 hod a končí najneskôr do 12:00 hod. Ďalší pobyt na izbe je už za poplatok.

Stravovanie – v hoteloch je stravovanie buď s HB – polpenzia (v cene sú raňajky a večere) Pri polpenzii si ďalšiu konzumáciu hradí klient sám. Pokladničné doklady nie je nutné zaplatiť v hotovosti, stačí ich podpísať, uviesť meno a číslo izby a stačí zaplatiť až na konci pobytu.

All Inclusive. (v cene sú raňajky, obedy, večere, snacky a nápoje nealko/alko) Pri all inclusive programe sú klienti vo väčšine hotelov označovaný plastovým náramkom, ktorý musia nosiť po celú dobu pobytu. S rozsahom a službami zahrnutými do all inclusive sú klienti oboznámení pri ubytovaní.

Užitočné rady pred cestou:
– V predstihu si skontrolujte platnosť Vášho cestovného dokladu.
– Majte pri sebe fotokópie svojich dokladov oddelene od originálov pre prípad straty
– V prípade, že nevyužívate cestovné poistenie cestovnej kancelárie Kartago tours, a.s. je potrebné si zabezpečiť vhodné cestovné poistenie. Zároveň odporúčame sa informovať o jeho rozsahu v prípade, že sa plánujete v destinácií venovať adrenalínovým a nebezpečným športom.

Pomoc:
– pri volaní do SR použite predvoľbu 00421
– Dôležité čísla:
Prvá pomoc: 71781000, 71780000
Polícia: 71846846
Hasiči: 198

– voda z kohútikov nie je vhodná na konzumáciu, pite len nápoje v originálne uzavretých fľašiach
– venujte zvýšenú pozornosť osobnej hygiene vyhýbajte sa jedlu predávanému na ulici
– snažte sa vyhnúť kontaktu so zvieratami
– pri silnom slnku je nutné používať dostatočnú ochranu pokožky a pokrývku hlavy
– lieky je možné zakúpiť v lekárni bez receptu.
– Lieky zakúpené mimo lekárne sú drahšie.
– elektrické napätie je 220V (adaptér nie je nutný, štandardné zásuvky)

Ako postupovať pri strate cestovného dokladu?
stratu pasu hneď ohláste delegátovi (Obdržíte písomné potvrdenie!)
kontaktujte Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Líbyjskom Tripolise Hay Al-Andalus,Gargaresh Street, +218 91 2185248, +218 92 7124866 alebo 00218/21/478 13 88, 00218/21/478 04 46

Voda / Slnko / Kúpanie
– odporúčame uzavretú obuv do vody
– neodporúčame dotýkať sa morských živočíchov
– odporúčame pokrývku hlavy a krémy s vysokým faktorom (min. SPF 20)
– dodržiavajte pitný režim(min. 4 L vody/deň)

Peniaze:
Mena
– hlavnou menou je tuniský dinár, označovaná ako TD
– pri platbách na trhoch je možné použiť aj americký dolár USD
– tuniský dinár sa nedá zmeniť mimo Tunisko a je zakázané ho vyvážať z Tuniska
– v hoteloch je možné platiť aj konvertibilnou menou.

Banka:
– pobočky v letiskových halách sú otvorené 24 hod. denne.

Bankomaty:
– bankomaty vydávajú len tuniské dináre.

Platobné karty:
– akceptujú sa karty VISA, American Express a MasterCard.
– V obchodoch môže fungovať provízia 3 až 5% záležiac na mieste a čiastke

Nakupovanie:
– Turisti vyhľadávajú kaftan, kožené výrobky a parfémy z Tunisu, ozdobné vtáčie klietky zo Sidi Bou Said, hrnčiarske výrobky z Nabeulu, koberce a korenie z Kairouanu, púštne ruže z Tozeuru, morské špongie zo Sfaxu a ostrova Djerba. viac informácii získate u delegátov

Internet a WIFI
– internetové kaviarne
– WIFI pripojenie – v niektorých hoteloch vyššej kategórie

Pošta:
– Pohľadnice a listy je možné vhodiť do schránky, ktoré sa nachádzajú v hoteli
– známky zakúpite v obchode so suvenírmi a na pošte.

Zákazy:
– zákaz vývozu miestnej meny mimo Tunisko
– prísny zákaz vývozu koralov a mušlí

A jedno POZOR na záver: TUNISKO nie je TUNIS. Niektorí „cestovatelia volajú krajinu Tunis, „Idem do Tunisu“ ale to by šiel len do hlavného mesta. V angličtine je krajina Tunisia, mesto Tunis. V slovenčine je krajina Tunisko a mesto stále Tunis. Prosím nemýľte sa. To, že to mal niekde vycapené Azur Reizen ešte neznamená, že to volajú správne.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ