Tunisko, Egypt a Grécko: Ako nepokoje z roku 2011 ovplyvnili cestovný ruch u nás

0
2908

Pri pohľade do nie tak dávnej minulosti, do minulého roku sa nám v známych turistických letoviskách objaví niekoľko udalostí, ktoré museli nejako poznačiť cestovný ruch. Už začiatkom roka vypukli nepokoje v Tunisku, nasledoval Egypt, no dlhodobo sú nepokoje aj v Grécku, najmä spojené s demonštráciami, opakovanými štrajkami a podobne. Tri obľúbené dovolenkové destinácie Slovákov. Do akej veľkej miery boli slovenskí dovolenkári ovplyvnení a tiež do akej miery to ovplyvnilo minuloročný a tohtoročný cestovný ruch, sme sa spýtali desiatich cestovných kancelárií na Slovensku. Chvíľku si pre nás našli cestovné kancelárie Satur a Seneca Tours.

Ck Satur
Satur svoju ponuku na rok 2011 pripravoval už počas predchádzajúceho roka a preto neupravovali ponuku po vypuknutí nepokojov. Najviac turistov podľa našich očakávaní Satur mal v destináciách ako Turecko, Grécke ostrovy, Španielsko, Taliansko a v rámci necharterových letov to bolo Chorvátsko. Napriek upokojeniu situácie v severnej Afrike sa pre tento rok neznížil záujem o turistov o zvyšné krajiny. Vzhľadom na to, že Satur predpokladá zvýšený záujem o Turecko, Bulharsko a Chorvátsko, svoju ponuku rozšíril.

Na naše otázky nám odpovedala Mária Gasllová, riaditeľka marketingu CK SATUR

Seneca tours

Výraznejšie však nepokoje v severnej Afrike ovplyvnili ponuku Seneca Tours. Ako nám potvrdil samotný riaditeľ Jozef Sedlár, vlaňajší dopyt po dovolenkách v Tunisku a Egypte bol negatívne ovplyvnený, no ku gréckym štrajkom sa vyjadril, že sa odohrávali len v Aténach, či čiastočne v Thessalonikách. Život na ostrovoch bol ovplyvnený minimálne a klienti i tak prežili príjemnú dovolenku. Pokles oproti roku 2010 riaditeľ spoločnosti vyhodnotil na 10 percent. Ako alternatívy pre krajiny severnej Afriky klienti Seneca tours volili najmä Turecko, Španielsko, Taliansko a Cyprus. Najpopulárnejšie počas sezóny 2011 boli Turecko, Chorvátsko a Bulharsko a sú nimi podľa doterajších čísiel aj pre rok 2012. Za nimi nasleduje Tunisko, talianske turistické lokality, Malta a Cyprus.

Už teraz v prvých mesiacoch roka 2012 bol v cestovnej kancelárii zaznamenaný zvýšený záujem o Tunisko, kde sa situácia upokojila, ale aj mienka ľudí sa opäť dostáva do normálu. Pre zvýšený záujem tiež CK pridala do ponuky aj tuniský ostrov Djerba. Rovnako tak sa vylepšil aj záujem o Egypt a zvýšený záujem je porovnateľný s rokom 2010.

Na otázku, čo by dokázal zhodnotiť na destináciách ako Turecko, Chorvátsko alebo Bulharsko za rok 2011 a 2012 nám pán Sedlár odpovedal ku každej destinácií. Turecko zhodnotil ako krajinu s pokračujúcim nárastom dopytu niekoľko rokov po sebe, kde klient za určitú sumu dostane maximum služieb a obľúbené sú all inclusive a ultra all inclusive hotely. Chorvátsko pokladá za klasicky obľúbenú destináciu, kam mnohí cestujú aj vlastným autom a blízka nám môže byť jazyková príbuznosť. Bulharsko zas predstavuje dovolenku za nízku cenu, no i tak má CK najlepšiu predajnosť pri hoteloch s ponukou all inclusive služieb. Všetky tri destinácie v cestovnej kancelárii vykazujú nárast záujmu oproti roku 2011.