Tip na dovolenku: španielsky ostrov Mallorca a miesta

0
3724

Pláž na MalorkePre mnohých z nás sú lákavé miesta ďaleko mimo starý kontinent a predsa máme aj v ňom mnoho krajín, ktoré sa oplatí vidieť, navštíviť aspoň raz a predsa môžete byť spokojní.

Spúšťame nový seriál tipov na dovolenku, ktoré budú hovoriť o miestach v Európe a blízkom okolí. Pred týždňom sme písali o Korfu. Dnes o Mallorce.  Cestovanie je doménou leta a k nemu sa viaže spoznávanie cudzej krajiny, objavovanie jej kúziel, kladov, záporov a tiež zbieranie množstva zážitkov. Dnes si predstavme známu a turisticky vyhľadávanú Mallorcu. Čím dokáže byť jedinečná a čo ponúka nám zodpovie slečna Maťka z cestovnej kancelárie Kartago tours, a.s. manažérka zodpovedná za túto destináciu

Čím môže byť Mallorca jedinečná pre slovenského turistu?
Pre každého niečím iným, niekoho osloví plážami, niekoho prírodou, a niekoho najmä nočným životom. Keď som bola prvýkrát na Mallorke, bola som sklamaná, ale bolo to hlavne pre to, že som bola v stredisku El Arenal a pripadalo mi to tam ako Petržalka s morom a nebola som pripravená na hluk v noci. Našťastie môj názor napravili ďalšie cesty a Mallorku mám rada, najmä stredisko Magaluf, ale aj vďaka výletom, ktoré tu môžete absolvovať nielen s CK, ale aj sami, ak si požičiate auto.

Patrí táto destinácia medzi tie, kam je potrebné nejaké vízum, povolenie, je nutné sa vôbec niečím preukázať pri vstupe do krajiny? Alebo ide o celkom bežnú normálnu krajinu ako je Slovensko?
Víza na Mallorku nie sú potrebné, dostanete sa sem na platný občiansky preukaz alebo pas, pokiaľ ide o turistickú cestu. Pri  iných ako turistických cestách, sa treba informovať na príslušnom veľvyslanectve.
Je to krajina patriaca do Európskej únie, čiže platia podobné predpisy, zákony a nariadenia ako u nás.

Čo by ste odporúčali slovenským dovolenkárom na Mallorce vidieť z pamiatok?
Asi celý ostrov, všade sa dá nájsť niečo, čo je krásne a treba vidieť. Najnavštevovanejším mestom je hlavné  mesto, Palma de Mallorka, ktorá je veľmi dobre dostupná miestnou dopravou a nájdete tu okrem známej katedrály aj množstvo kostolov, domov, zaujímavých uličiek a samozrejme aj obchodov. Na severo-západe ostrova je najslnečnejšie mesto Mallorky – Sóller. Oplatí sa navštíviť aj kláštor v Lluc, kde je aj známa čierna Madonna a viažu sa k nej povesti. Ďalším mestečkom, kde nájdete rôzne pamiatky je Valldemosa a v Manacore, ktoré je na východe ostrova, nájdete výrobňu umelých perál a nábytku.

Aká je spokojnosť klientov s destináciou Mallorca, sú služby hotelov na dobrej úrovni, alebo sa prísne normy európskej únie na tento ostrov nevzťahujú?
Aj 3* hotely ponúkajú veľmi dobré služby a jedlo, takže sa nemusíte báť. Ak chcete celý deň byť na pláži, alebo chodiť po výletoch, myslím, že 3* na prespatie úplne postačia. Mallorka je však oproti iným destináciám drahšia, preto v porovnaní napr. s Tuniskom, ak nemáte veľa peňazí, 3* hotel vám musí stačiť. Pláže na Mallorke sú verejné, tak ak si nevezmete so sebou svoj slnečník a karimatku, počítajte, že zaplatíte za set (2 ležadlá a slnečník) cca 6 € a viac. Pláže sú malé na taký počet návštevníkov, preto zabudnite na súkromné opaľovanie a pripravte sa na „tlačenicu“.

Aká klientela si vyberá zájazdy na Mallorcu? Je vlastne rozdiel medzi dovolenkármi, ktorí radšej zvolia Turecko alebo Tunisko, než Mallorcu? Aký je podľa Vás najväčší predpoklad, že rodina, alebo pár si vyberie práve Mallorcu?
Mallorku si vyberajú skôr ľudia, ktorí si chcú užiť zábavu, nočný život, páry tu nie sú ničím výnimočným, sú tu veľmi romantické miesta. Samozrejme, že sa nájdu aj rodiny s deťmi, len tí sa potom sťažujú na prílišný hluk a chýbajú im detské ihriská v areáli hotela, a o deti sa musia viac starať, keďže hotely na Mallorke sú hneď s východom na vo väčšine prípadov rušnú ulicu.

Čím je pre Vás osobne Mallorca krásna?
Nemám nič konkrétne, prečo práve Mallorka, ale týchto pár vecí k tomu určite prispelo: je to Európa, netreba pas, do 2 hodín som tam, jedlo je európske, čiže môj žalúdok je bez ujmy, prechádzky ulicami Palmy, ale aj iných stredísk, výlety po ostrove aj v požičanom aute.

Dávnejšie bombové útoky vystrašili mnohých dovolenkárov, a zdalo sa, že dovolenkári stratia záujem o Mallorcu ako miestu pre svoju dovolenku. Pocítili ste úpadok záujmu turistov o túto destináciu? Aká je vlastne situácia na ostrove v súčasnosti?
Bombový útok minulý rok vôbec neodradil klientov odletieť na dovolenku, čiže o úpadku hovoriť nemôžem. V globále sem ale nechodí toľko klientov ako do Egypta, Tuniska či Turecka, keďže je tu oproti týmto krajinám drahšie a ľudia si kúpia radšej 5* s all inclusive hotel v Egypte ako keby takú istú sumu mali dať za 3* s polpenziou na Mallorke. Ale tí, ktorí maju radi Mallorku, sem prídu, nech to stojí, čo to stojí, lebo sa im tu páči a sú spokojní.

Korfu - cestovanie - dovolenka

Korfu - cestovanie - dovolenka

Photo: súkromná fotogaléria, práva Zaujímavosti.net