Talianske Caorle: pieskové pláže, odchádzajúce more a história

0
5194

Talianske letovisko Caorle patrí medzi aj slovenskými turistami medzi čoraz viac známejšie. Cestovatelia skôr poznajú Lido di Jesolo, neďaleké Eraclea, či priamo Benátky, ktoré tvoria centrum tohto regiónu. Lenže aj Caorle ležiace len asi polhodinku jazdy od Benátok má niečo, čo môže turistom ponúknuť a tí si to užívajú priam plnými dúškami. Sú to najmä pláže, miestne historické centrum a miestne reštaurácie. Ale pekne po poriadku.

Caorle

Pláže
Keď sa ráno ešte do takej desiatej hodiny vydávate na pláž, stretnete skôr mamičky s kočíkmi, čo využívajú veľmi jemný piesok a pozvoľný vstup do mora pri samom okraji vody ako chodníček, alebo sú to zamilované páry, dôchodcovia, alebo deti, ktoré akoby nikomu nepatrili. Občas niekde nájsť mušľu, ale v pomerne čistej pláži len zriedka nejakú súcu. Už o pár desiatok minút sa však celá pláž začne vo veľkom meniť. Obrovská piesková plocha s celkom slušnými službami sa zaplní ľuďmi. Tých je na pláži najviac poobede a vychutnávajú si slnko, ktoré prichádza z mora a teda zo západu, smerujúc pod nad všetkých opaľujúcich sa až za ich chrbty v podvečerných hodinách. Zaujímavosťou je, že v lete tu voda ustúpi aj o niekoľko desiatok metrov ďalej. Môže za to veľmi pozvoľný vstup do mora, kde výškový rozdiel 10 centimetrov hladiny mora pôsobením odlivu ustúpi o niekoľko metrov ďalej. Tunajšia nízka hladina je tak ako stvorená pre rodiny s deťmi. Mnoho mamičiek im tu akosi dáva voľnejší pohyb, než v iných vodách. To všetko platí o hlavnej pláži v malej zátoke. Ďalšia pláž sa nachádza za pobrežnou promenádou a miesto je známe aj svojimi lagúnami, ktoré sa nachádzajú trochu ďalej. Všetci z hlavnej pláže majú pritom na očiach zaujímavosť, ktorú len tak bežne pri opaľovaní pri mori nevidieť. Poteší, že mesto sa stará o verejné toalety / prezliekarne so splachovacou toaletou a tečúcou vodou pravidelne počas dňa, sú priamo na pláži a aj samotná pláž je udržiavaná. Ležadlá a slnečníky sú ak vám hotel neponúkol v balíčku služieb, za poplatok.

História
Caorle a jeho hlavná pláž majú jednu vec typickú pre mestečko a pláž. Je to kostol zo 4. storočia, ktorí postavili ešte Rimania, neskôr ho prestavali, lebo ho zničil príliv mora, no odvtedy už nezmenený stojí na malom výbežku a nedá sa prehliadnuť. Jeho zvonica pritom nie je priamo s budovou kostola spojená, ale ide o samostatnú stojacu vežu, ktorá tiež plní úlohu majáku pre lode. Ďalšou známou a typickou pre mesto stavbou je katedrála Sv. Štefana a jej zvonica, okrúhla románska stavba s miernym náklonom.

Caorle

Pri spomínaní histórie by však bola zásadná chyba zostať len pri týchto budovách. Pokiaľ smerujete do Caorle, nenechajte si ujsť možnosť navštíviť okrem turistickej časti aj tú historickú. Ak budete chcieť okúsiť výborné reštaurácie, vlastne ani nebudete mať na výber, do starého mesta musíte, inak nemôžete povedať, že ste v Caorle boli. Stratiť sa v ňom je nemožné, je síce malé, ale za to veľmi pekné. Farebné fasády domov disponujú zaujímavým zdobením, viditeľné sú vnútorné krby, ktorých obrysy prechádzajú na budovy z vonka, prvky na fasádach a pri zakončení striech, no najmä udrú do očí okenice a celá architektúra veľmi povedomá. Benátsky vplyv je viac než len viditeľný. Niektoré uličky svojou veľmi úzkou šírkou pripomínajú naozaj skutočné benátske uličky. A kde tam možno zacítiť vôňu pripravovaných jedál, najmä však podvečer a večer, kedy staré centrum ožíva.

Caorle

Reštaurácie a zmrzlina
Reštaurácie s bohatou ponukou jedál, to je to, čo sem ľudí láka hneď po nákupoch a poznávaní histórie. Pre iných je zas z tejto trojice na prvom mieste práve jedlo. Reštaurácií je tu naozaj dosť. Líšia sa ponukou, interiérom, ale aj cenou. Na počudovanie sa v niektorých reštauráciách aj stojí na voľný stôl. Obľúbená je miestna zmrzlina a pokiaľ dostanete chuť na poriadne nákupy, v starom, rovnako ako novom centre nachádzajúcom sa južne, dostanete viacero príležitostí na nákup značkového tovaru, potravín, suvenírov a aj bežného tovaru.

Caorle

O Caorle sa viac dozviete aj prostredníctvom slovenských cestopisných stránok caorle.cestovanie.biz, ktoré nedávno pribudli medzi stránkami cestopisov a nechýbajú ani fotografie priamo z daného miesta.