Viete angličtinu? V niektorých krajinách Európy vám bude zbytočná

13
3736

1

Ako zvyknú iní hovoriť, angličtina je bránou do sveta, a ak ju viete, máte vyhrané. Avšak, ako väčšina vecí, ktoré sa hovoria, ani toto nie je úplná pravda a mnohokrát si s angličtinou nevystačíte už ani za hranicami Slovenska. Tu je zoznam krajín, kde sa oplatí vedieť základné vety aj v miestnej reči.

 

Ukrajina

Ukrajina je v tomto zozname zaradená na prvom mieste. Angličtina na Ukrajine nie je vôbec samozrejmosťou a viac sa tu dohovoríte po slovensky, no najmä po rusky. Cestovanie po Ukrajine môže byť preto pre niekoho, kto neovláda azbuku, veľmi náročné. Často sa vám stane, že budete držať v ruke niečo, čo potrebujete. Napríklad aj taký cestovný lístok na vlak. Aj v hlavnom meste, v Kyjeve, sa vám môže ľahko stať, že sa na stanici nedohovoríte. Nápisy zastávok sú tiež väčšinou len v azbuke, preto je jej znalosť kľúčová na ceste po Ukrajine. Hlavu však vešať nemusíte, nakoľko sa jazyk našich východných susedov čiastočne podobá na slovenčinu a často sa na Ukrajine dohovoríte po slovensky. V praxi to vyzerá tak, že vy hovoríte po slovensky a druhá osoba po ukrajinsky. Avšak, nečakajte žiadnu obsiahlu konverzáciu. Ukrajina nie je členom Európskej únie, no je štátom Európy. Staršia, no žiaľ, ani mladá generácia po anglicky nehovorí. Ak áno, tak málo.

2

Bulharsko

Boli ste už v Bulharsku? Bulharsko je obľúbená dovolenková destinácia mnohých Slovákov a pri mori, najmä v okolí Varny, sa po anglicky samozrejme dohovoríte. Skúsili ste však zájsť ďalej do vnútrozemia a navštíviť napríklad Sofiu, hlavné mesto Bulharska? Sympatický názov a ešte sympatickejšie mesto. Sofia je veľmi komorná s malým centrom. V podstate ide o jednu hlavnú ulicu. S angličtinou v tejto časti Bulharska však tiež nepochodíte. Veľkou nevýhodou pre turistu je aj fakt, že podobne ako na Ukrajine, aj v Bulharsku používajú azbuku. S angličtinou je to však lepšie a úplne stratení tu nebudete. Samozrejme, že sa dohovoríte v hoteloch, no problém môže nastať v reštaurácii či potravinách. Staršia generácia Bulharov nehovorí po anglicky vôbec.

3

Taliansko

Buon giorno! Alebo po taliansky: dobrý deň. Úroveň angličtiny je v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma krajinami oveľa lepšia, a to najmä medzi mladými. Taliančina je však natoľko krásny jazyk, tak prečo by sa mali Taliani učiť po anglicky? Dohovoríte sa ňou najmä vo väčších mestách, akými sú samozrejme Rím, Miláno, Neapol alebo Bologna. Taliani sú veľmi špecifický národ, ktorý je hrdý na svoj materinský jazyk a kultúru. Veľkou výhodou pred cestou do Talianska je, že taliančina nepoužíva azbuku. Benefitom však pre vás môže byť znalosť rumunčiny, nakoľko ide o takmer identické jazyky, ktoré majú navzájom mnoho spoločné. Podobne ako Slováci či Poliaci.

4

Slovensko

Mnohí sa nepotešia, keď v tomto názve nájdu aj svoju rodnú krajinu, no nalejeme si čistého vína. Dohovoríte sa po anglicky na Slovensku? Nie. Mnoho mladých Slovákov po anglicky hovorí na komunikačnej úrovni, no stále je tu staršia generácia. Angličtina, bohužiaľ, nie je samozrejmosťou ani v našom hlavnom meste, v Bratislave. Nehovorím o hoteloch a reštauráciách, no turisti majú často problém niečo vybaviť, prípadne si nechať poradiť trasu. Mnohí majú problémy aj na imigračnom oddelení v Petržalke, kde požiadať o povolenie na pobyt môže byť niekedy horor. Úroveň angličtiny nie je slávna ani medzi bratislavskými taxikármi, pretože mnohí namiesto obohatenia turistov o kultúrne znalosti, radšej obohatia svoju peňaženku. Preto môže turista za cestu na letisko z centra zaplatiť neraz aj 30 eur. Česť výnimkám a v porovnaní s krajinami, ktoré sú viac na východe Európy, sme so znalosťou angličtiny ďaleko pred nimi.

5

So, did you enjoy reading this article? Máte aj vy skúsenosti s podpriemernou alebo žiadnou angličtinou v krajinách Európy? Vo všeobecnosti platí, že čím ste viac na východe, tým je úroveň angličtiny horšia a horšia. Naopak, ak viete po rusky, vaše šance na úspešnú konverzáciu sa zvyšujú. Po rusky sa dohovoríte vo väčšine krajín východnej Európy. Zaujímavou výnimkou, ktorá potvrdzuje pravidlo, je však Estónsko. Vedeli ste, že v Estónsku sa dohovoríte po anglicky úplne všade, no zároveň aj po rusky?

Comments are closed.