Konečne budeme mať extra odolné obrazovky!

0
1815

_86487971_thinkstockphotos-486638758

Japonský vedci vytvorili špeciálny typ extra odolného skla. Obsahuje oxid hliníka, je tenké a veľmi odolné.
Ak sa podarí tento materiál úspešne uviesť do komerčného použitia, nájde svoje uplatnenie v oknách budov a áut alebo v extra odolných obrazovkách smarfónov. Tím výskumníkov z univerzity v Tokiu publikoval svoje objavy v časopise Scientific Reports.

Zloženie

Materiál patrí medzi oxidové sklá. Pozostáva hlavne z oxidu kremičitého, ale obsah hliníka mu dodáva neobyčajnú pevnosť.

Už sa o to pokúšali aj predtým

V minulosti už došlo k niekoľkým pokusom vytvoriť sklo z obsahom hliníka, ale všetky doteraz zlyhali, pretože zmes kremíka s hliníkom rýchlo kryštalizuje. To znemožňovalo výrobu kvalitného skla.

Atsunobu Masuno, z univerzity v Tokiu, a jeho spolupracovníci použili plynný kyslík – potrebné látky rozptýlili vo vzdušnom prostredí a roztavili laserom.

Ako to vyzeralo?

Výsledný materiál bol bezfarebný, priehľadný a extrémne tvrdý. Youngov modul pružnosti tohto skla, ktorý je indikátorom tuhosti látky, prevyšuje dokonca aj niektoré kovy a približuje sa hodnotám ocele.

Hodnota ďalšej mechanickej vlastnosti, zvaná Vickerova tvrdosť, patrí medzi najvyššie z doteraz známych oxidových skiel.

„Čoskoro zriadime masovú výrobu tohto extra odolného skla,” oznámil doktor Masuno tlači, „v priebehu nasledujúcich piatich rokov plánujeme predať tento materiál do rúk komerčných výrobcov.”

Zdroj: bbc.com