V Japonsku vzniká nový ostrov, ktorý už pohltil priľahlý menší

0
2352

Japonsko a nový ostrov NishinoshimaNiekoľko stoviek kilometrov od japonskej pevniny sa od minulého roka vytvára nový ostrov. Ostrov, ktorý sa vďaka sopečnej činnosti začal minulý rok na jeseň vynárať z mora, neustále rastie. 20. novembra ho spozorovala pobrežná stráž a už vtedy meral niečo okolo 200 metrov. Vytvára sa ako súčasť súostrovia Ogasawara, na našich mapách známe ako Boninské ostrovy. Patrí medzi ne aj slávny ostrov, na ktorom sa konali ťažké boje počas II. svetovej vojny, ostrov slávneho mena Iwo Jima. (foto: december 2013: japantimes.co.jp)

Nová pevnina 1000 kilometrov od Tokia
Sopka nového ostrova neustále dymí a chŕli lávu, ba dokonca sa nedávno vytvorila ďalšia aktívna a spoločne chrlia a rozširujú ostrov vďaka vytekajúcej láve. Tá sa následne ochladzuje pri vtekaní do mora. Ostrov sa dokonca v decembri zväčšil na toľko, že sa spojil s priľahlím neobývaným ostrovom Nishinoshima, medzi ktorými bola pôvodne vzdialenosť približne 600 metrov. Dnes tvoria celkom nový ostrov Nishinoshima, pri ktorom musia nie len že opraviť tabuľky, ale aj všetky geografické čísla. Podľa japonských správ ostrov rastie neustále vyššou rýchlosťou. Na Google Maps je zachytené prekrytie starého ostrova novým a aj činnosť jeho sopky so stúpajúcim popolom a prachom. Samotné Japonsko je nepochybne rado, že mu rastie nové územie. To však bude dlhší čas ešte neobývateľné. Skoro sa však môže stať výskumným miestom pre vedcov a biológov.

Japonsko a tektonická dosky
Japonsko leží podobne ako americká Kalifonia, na okraji zlomovej tektonickej dosky, po ktorej obvode je pozorovateľný zvýšený výskyt zemetrasení, aktívnych sopiek a ďalšej aktivity zemskej kôry. V Japonsku sú zemetrasenia časté, prispôsobila sa im aj architektúra, či spoločenský život, cvičenia firiem a žiakov škôl. Dá sa hovoriť, že Japonsko je najviac pripravená krajina na prírodné katastrofy. Prežiť im pomáha aj ojedinelá súdržnosť a zmysel pre tímovú prácu, ktorými Japonci vynikajú, čomu západ ani neholduje a ani nerozumie. V Japonsku za posledných 100 rokov vzniklo približne len 8 ostrovov rôznej veľkosti.