Street food na cestách: áno či nie?

0
2718

Niekto cestuje za pamiatkami, niekto k moru, iný sa potrebuje zrelaxovať pri výstupe na štvortisícovku. Jednou z vecí, ktorá však všetkých cestovateľov spája, je jedlo. Bez neho by sme si tie starobylé chrámy, túry ani more neužili.

Street food_001

Sú krajiny, ktorých kuchyňu poznáme a odvážne si objednáme v reštaurácii kdekoľvek na svete. Iné je to s pouličnými stánkami a jedlom, o ktorom sme nikdy nepočuli. Aj o ňom je tento článok. Akému jedlu by sme sa mali na ulici v zahraničí vyhnúť a čoho sa naopak netreba báť?

Základné cestovateľské pravidlo “nasleduj svoj inštinkt” platí pri výbere jedla dvojnásobne. Aj keď neexistuje zaručený trik ako sa neotráviť jedlom vo svete, ponúkame vám zopár tipov, ako nemať traumu zo stravovania sa v pouličných stánkoch na ulici.

Choď za nosom

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že čo sa dá ovoňať, dá sa aj zjesť. Ak vás napína už len pri tom, ako zacítite vývar z kačacieho mäsa alebo rybaciu omáčku, ktorú pridávajú do rezancov, polievok a šalátov, je dosť pravdepodobné, že vám to jedlo dole krkom nepôjde ľahko.

Jedzte tam, kde miestni

Čím viac ľudí sedí na pouličných stoličkách alebo stojí v rade na miestnu špecialitu, tým väčšia je šanca, že tam dobre varia. Ak je v okolí škola, poobhliadnite sa po stánku s jedlom, zaručene bude čerstvé. Výborným miestom na čerstvé exotické dobroty sú ranné trhy, kde sa varí aj pre predavačov. Osvedčeným tipom je stravovať sa tam, kde chodia zamestnanci hotela, kde bývate. A tým nemám na mysli hotelovú reštauráciu.


Street food_002

Hľadajte varené jedlo

Najlepšie také, ktoré vám pripravia rovno pred nosom. Varenie, pečenie a vyprážanie ničí baktérie. Pozor si dajte na stánky, kde má olej, v ktorom sa vypráža váš obed alebo večera, tmavšiu farbu ako panvica.

Ovocie si nakrájaj sám

Toto je veľmi individuálne. V niektorých stánkoch je ovocie olúpané, nakrájané, čisté a predavač má jednorázové gumené rukavice. Inde si všimnete špinavú dosku, nôž alebo že ten, kto vám ovocie predáva, ho  čistí holými rukami, s ktorými chytá peniaze, parkuje motorku a medzitým si učeše vlasy prstami.

Voda len z uzavretých fliaš

Aj táto fáma je dosť relatívna. V Thajsku, na Taiwane alebo Vietname s vodou na ulici nemusí byť problém. Horšie to môže byť v Indii, kde sa ľahko stane, že sa priotrávite aj z vody z vákuovo zabalenej fľaše. Nie je hanbou  pozrieť sa, či predavači používajú ľad a vodu z vákuovej vody alebo tej z kohútika alebo prenosnej bandasky. Prípadne sa ich na to priamo opýtať.

Street food_003

Ak môžete, odpustite si mäso

V rozvojových krajinách ťažko nájdete pouličný stánok, kde by mal predávajúci chladiaci box. Ak si so sebou ráno na vozíku privezie mäso, nechá ho na pulte alebo na grile až kým sa nepredá. Vo väčšine prípadov sa nič dramatické nestane, v horúčavách sa však mäsu na ulici radšej vyhnite.

Očistite si príbor

V niektorých pouličných stánkoch alebo bistrách v nákupných centrách, kde nájdete veľmi dobré a lacné miestne jedlo, má každý stánok na pulte nádobu s vriacou vodou, kde si môžete príbor alebo paličky vydezinfikovať. Utrieť si príbor do servítky alebo navlhčených obrúskov môže urobiť menší zázrak.

Street food_004

Pozor na omáčky

Jeden z najväčších “zákerákov” sú omáčky, ktoré stoja na stole dni alebo týždne. Zase raz platí – čo vám nevonia, nejedzte. Ak vám nejaké jedlo chutí jedine s omáčkou, skúste si vypýtať čerstvú.   

Mnohí cestovatelia, ktorí navštívia rozvojové krajiny poprvýkrát sa “street food-u” vyhýbajú. Nuž, byť ostražitým sa vypláca, ale ukrátiť sa o výborné jedlo na cestách by bola škoda.