Skanzen Vychylovka, múzeum kysuckej dediny a železnica

1
3158

Kysuce, región na severnom Slovensku sa zdá byť v porovnaní s ostatnými Slovenskými regiónmi chudobné. No nie je tomu celkom tak. Má mnoho zaujímavých miest, ktoré sú nie len raritou Slovenska, ale aj európskou, či svetovou. Už sme spomínali dávnejšie kamenné gule v obci Milošová pri Čadci, ktoré sú svetovou raritou. Dnes si niečo povieme o skanzene, v ktorom možno nájsť ďalšiu raritu, tentoraz európskeho významu.

Skanzen Vychylovka

Vychylovka je časťou obce Nová Bystrica pri Starej Bystrici. Skanzen vznikol v oblasti stanice Chmúra v roku 1974. Ťažilo sa tu drevo a využívala sa tu železničná doprava malými vlakovými súpravami úvraťového systému, ktorý bol navrhnutý tak, aby mohol celý vlak prekonávať vysoké prevýšenia bez nutnosti vytvorenia jednej stúpavej trate. Železnica so stúpaním do vrchu cez úvrate kedysi spájala Oravu s Kysucami a opäť sa to podarí obnovou trate v roku 2012. Lenže samozrejme, Vychylovka nie je len významná železnička prechádzajúca areálom. Čo možno v areáli vôbec nájsť?

Skanzen je časťou z výstavy Kysuckého múzea. Disponuje viacerými domami typického kopaničiarskeho osídlenia Kysúc, ktoré sem boli dovezené z okolitých obcí, najviac z obce Riečnica a Harvelka – tie boli obe zatopené kvôli výstavbe vodnej nádrže v Novej Bystrici. Zachránili tak napríklad celé osady Do Potoka a U Poništa, dnes tvoriace časť z expozície skanzenu. Spolu so železnicou tvoria výnimočný obraz starej krajiny, kde historická cenná železnica prechádza v blízkosti domov. Slúži turistom, tí vystúpajú železnicou do lesa a zažijú, čo je prepínanie úvratí.

Medzi najvýznamnejšie budovy patrí obytný dom z Oščadnice, ktorý ukazuje hodnotný drevený portál, kamenno drevený mlyn s pílou z obce Klubina, známa biela kaplnka z obce Zborov nad Bystricou, či z fotografií známa osada u Hruškuliaka. Nakrúcalo sa tu tiž niekoľko filmov, jako například Želary, alebo kratšie časti filmu Lietajúci Cyprián. V prípade chuti o občerstveni majú návštevníci možnosť navštíviť miestnu krčmu z obce Korňa, v ktorej si každý nájde Mirčo z ponuky typických klasických slovenských jedál. Zaujímavé informácie o skanzene, jeho obsahu, budovách a výnimočnosti sa môžete dozvedieť aj priamo na stránkach http://www.vychylovka.sk

Comments are closed.