Silvester, či Vianoce prežité niekde v exotike sú populárne, ale aj drahšie

0
2074

Kto by nechcel vítať Nový Rok na krásnom tropickom mieste, pokojne pár metrov pod hladinou mora objavujúc nádherné koralové hory plné farebného života, či len s kokosom v rukách užívajúc si slnko trópov? V čase, kedy mnohí Slováci mrznú a riskujú prsty pri delobuchoch, užívajú si iní Slováci tropické miesta sveta. Pravdou je, že aj tam o pár hodín nastane polnoc a vítanie ďalšieho roka, no celé to vyzerá celkom inak ako u nás. Slováci už dávno objavili kúzlo Vianoc alebo Silvestra v zahraničí. Rodina malého Kevina na prvé Vianoce cestovala do Paríža, na druhé zas do Miami. Slováci zas radi vycestujú do Thajska, Dominikánskej republiky, na Kubu, do Mexika, ale pokojne aj na bližšie miesta. Nie sú to biele Vianoce a klasický stromček a predsa vycestujú. Vyhnú sa zhonu, porušia tradície a sú tak ďaleko od všetkého, čo by pripomínalo bežné tradičné Vianoce. Oveľa častejšie však ľudia v záujme vychutnať si tradičné Vianoce, zvolia skôr Silvester, kedy vypadnúť preč a zažiť niečo neobvyklé.

Pasívni turisti mieria za teplom, morom, trópmi a poznávaním. Naopak aktívni turisti radi navštívia veľkomestá, slávne miesta, metropoly známe svojimi oslavami príchodu Nového Roka. Obľúbený je New York, Los Angeles, alebo Las Vegas, Paríž, či Tokio. Úžasný je pohľad na Sydney, kde vítajú nový rok oveľa skôr, než u nás a vždy majú výnimočnú šou ohňostrojov a svetiel.

Počítajte s príplatkami
Podobne ako v mnohých iných ubytovacích zariadeniach kdekoľvek na svete, ale aj pokojne v najzapadnutejšej obci na Slovensku, Vianoce a Silvester sa považuje za obdobie so zvýšeným záujmom turistov. Zároveň ide o obdobie, kedy má samotné zariadenie o niečo väčšie náklady na výzdobu, organizáciu podujatia, spestrenie jedálnička, prípravu programu a predĺženie prevádzky reštaurácií ako je to najmä v prípade Silvestra. To všetko sa následne odzrkadľuje vo výslednej cene. Silvestrovský príplatok, vianočný príplatok, alebo inak povedané príplatok sviatočný, je uvádzaný v cenníkoch cestovných kancelárií, predajcov zájazdov a nebýva vždy súčasťou priamej kalkulácie zájazdu. Preto sa vždy v prípade záujmu o vycestovanie počas týchto výnimočných dní v roku informujte aj na výšku poplatkov. Len výnimočne ide o poplatky, ktoré sa platia až na mieste, ak ste platby za zájazd uskutočnili v predstihu a už doma.