Rybí raj alebo japonský Cukidži

0
4220

Rybí trh Cukidži (Tsukiji Fish Market) je najväčší rybí trh na svete, ktorým denne prejde neuveriteľných 2400 ton rýb a morských plodov. Na trhu sa predávajú najrôznejšie živočíchy a rastliny. Slávne aukcie tuniakov začínajú už o piatej hodine ráno a vo veľkej obľube ich majú ako turisti, tak aj domáci obyvatelia.

Rybí trh Tsukiji

Profesionálny trh

Cukidži je profesionálny trh slúžiaci hlavne obchodníkom a reštauráciám. Je to perfektne zorganizovaný vysokorýchlostný tanec elektrických aj ručných vozíkov a jašteríc, ktoré nedbajú na turistov, takže je potrebné byť neustále v strehu a nepliesť sa im do cesty. Po trhu sa odporúča nechodiť v skupinkách (ani v malých), nebrať so sebou malé deti, obuť si pevné topánky, ktoré sa dajú ľahko vyčistiť, fotografovať opatrne a nesiahať na nič čo sa nekupuje.

Trh pre stredných veľkoobchodníkov

Cukidži určite nie je iba samotná dražba tuniakov. Trh pre stredných veľkoobchodníkov (Seafood Intermediate Wholesalers Area), ktorý je pre verejnosť prístupný od deviatej hodiny ráno, je možno ešte zaujímavejší a nepochybne viac farebnejší. Dá sa tu vidieť neskutočné množstvo morských živočíchov ulovených po celom svete, od úžasných fialových chobotníc po obrovské pokrútené mušle. Poklady mora sú pre zákazníkov prehľadne vystavené v polystyrénových prepravkách a výsledok je skutočný raj pre fotografov. Ideálny príchod na trh je o deviatej hodine ráno, pretože okolo jedenástej hodiny sa už davy obchodníkov a zákazníkov výrazne zmenšia a čistiace vozy pomaly začínajú pripravovať trh na ďalší deň.

Tsukiji trh s rybami clanok

Návšteva aukcie tuniakov

Slávna aukcia tuniakov v Cukidži je jednou z vrcholných zážitkov v Tokiu. Nie je to však záležitosť pre ľudí so slabým žalúdkom. Maximálne 120 návštevníkov denne smie aukciu sledovať z balkóna. V takom prípade musí byť návštevník vo Fish Information Center už o piatej hodine ráno a zaregistrovať sa. Dlhokánsky rad sa však začína plniť už oveľa skôr a nedá sa rátať s úplnou istotou, že sa záujemca zmestí do kapacity 120 návštevníkov.

Registrácia prebieha teda v štýle, kto skôr príde, ten skôr berie. Najlepšie je preto prísť ráno čo najskôr (zvlášť v sobotu). Verejná doprava nejazdí dostatočne skoro, aby sa záujemca stihol dostať na aukciu včas, nevyhnutnosťou je použiť taxík alebo stráviť noc niekde v blízkosti informačného centra.

Trh je zatvorený v nedeľu, väčšinu stried, počas sviatkov a neprístupný verejnosti je tiež v mimoriadne rušných obdobiach (ako december a január).

Okrem samotného predaja rýb, morských plodov a rôzneho príslušenstva (napríklad rybie váhy), sa vo vnútri trhu nachádza množstvo sushi reštaurácií a občerstvení, kde sa dajú ochutnať tie najúžasnejšie a najčerstvejšie pochúťky z darov mora.