Poznávame Rakúsko: Bruck an der Leitha nie je len o nákupoch

0
3492

Do Bruck an der Leitha sme zavítali už niekoľko krát. Najmä to bolo pre nákupy, ktorými sa mestečko preslávilo na Slovensku asi najviac. Mnohí si však uzavrieme svoj pohľad na mesto len na tom, že navštívime obchodné centrum, zopár známych obchodných značiek a vraciame sa domov. Bruck an der Leitha však pokračuje aj ďalej. Pre návštevníka má pritom pripravených viacero zaujímavých miest, ba pre niektorých Slovákov už je aj novým domovom keďže poznáme minimálne troch, ktorí si tam kúpili dom a ctia sa ako králi sami pre seba. Bruck je totiž na polceste z Bratislavy do Viedne a tak to z Brucku nemajú ani do jednej európskej metropoly vôbec ďaleko.

Poznávame Rakúsko: Bruck an der Leitha nie je len o nákupoch

História a zábava
Bruck má historické centrum, a pokiaľ ho chcete spoznať, odporúčam Hauptplatz, hlavné námestie s kostolom, možnosťou parkovania, dvoma fontánami, pamätníkmi aj morovým stĺpom. Práve odtiaľto sa aj začína miestna pešia zóna a nie je to ani ďaleko k hradu Prugg.
Ale pekne poporiadku. Námestie ponúka pohľad na veľký kostol, ktorý je jeden z dvoch v mestečku. Námestie lemujú obchody, banky a cez víkend sa mení na pokojné centrum s príjemnou atmosférou. V tesnej blízkosti kostola je pamätník obetiam vojny na strane miestneho obyvateľstva, oproti viac pri kostole je pamätník padlých sovietskych vojakov. Mnoho názvov v mestečku sa spája s bohatou históriou.

Poznávame Rakúsko: Bruck an der Leitha nie je len o nákupoch

Hrad Prugg bol pôvodne pevnosťou, prestavbou v tudorovskom štýle získal vzhľad zvláštne krásnej červenej budovy, ktorá je však v súkromnom vlastníctve a tak vstup do vnútra možný nie je. Verejne prístupný je však bohatý a rozľahlý park, ktorý pôvodne obsahoval niekoľko tisíc rôznych aj vzácnych drevín z celého sveta. V meste možno nájsť ešte stále pôvodné hradby, ktoré obkolesovali mesto. V ich blízkosti si domáci postavili svoje domy, hradby využili ako oplotenie svojich pozemkov a žijú tak v súlade s históriou dodnes.

Poznávame Rakúsko: Bruck an der Leitha nie je len o nákupoch

Aj pre mladých aj milovníkov jedla, či vína
V Brucku okrem nakupovania možno nájsť niekoľko barov, kaviarní, príjemného posedenia ale tiež kúpalisko Parkbad. Už názov vyplýva z toho, že kúpalisko leží v blízkosti, alebo skôr zachádza až do spomínaného Harrachovho parku pri zámku Prugg. Kúpalisko ponúka skokanské mostíky, šmykľavky a hoci nejde o termálne kúpalisko, teší sa obľube a zavítajú sem aj Slováci. Na svoje si prídu aj milovníci dobrého jedla, lebo miestne reštaurácie majú výborných kuchárov. Nuž a nemožno zabudnúť na vinársku tradíciu, ktoré má v meste dobré meno. Na okolí sa nachádza niekoľko viníc a charakteristické sú na jeseň otvorené staré pivničky čiastočne postavené v kopci, využívajúce klímu a prirodzený chlad na skladovanie vína. Tie dokonca lemujú viacero hlavných ťahov z mesta.

Poznávame Rakúsko: Bruck an der Leitha nie je len o nákupoch

Zaujímavé stránky o Bruck an der Leitha v slovenčine nájdete na adrese bruck.cestovanie.biz