Objavte miesto, kde Jozef Kroner stále žije

0
3706

Dedinka na severe Slovenska, ukrytá medzi horami a lesmi, v sebe skrýva niečo nevídané. Okrem toho, že sa v nej narodil náš jediný oscarový herec Jozef Kroner, on tu doslova stále žije. V obci je zrenovovaný jeho rodný dom, jeho meno nesie miestny kultúrny dom, ulica, kultúrne podujatia s dlhoročnou tradíciou, ako aj chodník.

Objavte miesto kde Jozef Kroner stále žije_2

Chodník Jozefa Kronera je doslova medzinárodnou príležitosťou na pešiu turistiku.. Náučný chodník dlhý 16 kilometrov začína v centre dedinky Staškov pri obecnom úrade a končí na hranici obce s českou obcou Horní Lomná. Chodník vybudovaný len v roku 2014 je skutočne overeným tipom na pešiu turistiku.

Trasa je dobre značená, a preto po ceste stačí sledovať zelené značky. Aby sa nestratili ani cezpoľní turisti, chodník je označený rozcestníkmi a lavičkami. Navedú vás aj náučné tabule, ktorých po ceste uvidíte celkom 9. Tie nielenže prezrádzajú niečo o histórií a tradíciách obcí Staškov a Horní Lomná, ale poukazujú aj na miestnu faunu a flóru. Cesta nie je výnimočná len tým, že nesie názov slávneho slovenského staškovského rodáka, ale aj preto, lebo po ceste budete mať možnosť uvidieť bunkre z II. svetovej vojny.

Objavte miesto kde Jozef Kroner stále žije_1

Chodník Jozefa Kronera začína v centre obce Staškov pri obecnom úrade, pokračuje pri školskom ihrisku, k rodnému domu Jozefa Kronera, pomedzi bunkre z II. svetovej vojny, Na Michalke, U Mravcov až po čarokrásnu kaplnku v časti s názvom Jelitov. Toto miesto môžete pokojne využiť na chvíľu oddychu, a to nielen toho fyzického, ale aj toho duchovného. Príroda tu vykúzlila skutočne čarokrásne miesto plné pokoja. Určite vám dobre padne aj trochu sa osviežiť. Pri kaplnke v Jelitove sa nachádza prameň s osviežujúcou vodou. Po Jelitovskej kaplnke vás ďalšia zastávka čaká Za Bahanou, následne na Zimnej vode a končí pri kaplnke v Klíne na štátnych hraniciach. Pri kaplnke je taktiež prameň s výbornou vodou, takže zo smädu netreba mať strach. Ak by sa vám po chodníku naspäť nechcelo šľapať celú cestu znova, stačí prejsť do časti Jelitov, odkiaľ jazdia autobusy na rôzne smery.

Aj keď vám chodník Jozefa Kronera ponúkame ako tip na pešiu turistiku, môžete si so sebou zobrať i bicykel. Celá trasa je schodná aj na horskom bicykli.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ