„Nepokoje“ v Tunise, zrušené lety a klamlivé informácie v médiách o Tunisku

0
3604

Nepokoje v Tunise, ktoré sa začali po včerajšom atentáte na opozičného politika, spôsobili zrušenie letov leteckej spoločnosti Tunis Air, ako aj uzavretie letiska v hlavnom meste. Dokonca aj slovo „nepokoje“ ktoré sa teraz tak veľmi skloňuje je nesprávne, keďže ide o štrajk vyhlásený na dnes ako vyjadrenie nesúhlasu s násilím. Do štrajku sa zapojilo letisko v Monastire, pričom sa lety odklonili na novšie a vybavené letisko Enfida. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku do Tuniska, netreba mať obavy. Šialenstvo a strach, ktoré vyvolali nie len slovenské médiá svojimi informáciami, nie sú pravdivé. Zahraničné agentúry a naše médiá poväčšine len preberajú informácie, ktoré hovoria o štrajku, ktorý mal odstaviť leteckú dopravu.  V každom prípade ide o médiami hromadne preberanú správu od TASR, ktorá našťastie pre mnohých dovolenkárov nie je pravdivá. V tomto prípade je až priveľmi viditeľné, kto tvorí obsah našich médií.

Tunisko ilustračná fotografia

Médiá nevedia rozoznať hlavné mesto od celej krajiny?
Opakovaný problém slovenských médií je geografická neschopnosť rozoznávať hlavné mesto od celej krajiny. Hlavné mesto Tunis je pre slovenského novinára akosi pričasto celým Tuniskom. Taktiež pre mnohých Slovákov ide o to isté a situáciu vníma ako celonárodnú. Informácia o tom, že Tunisko zatvorilo všetky lety je nepravdivá informácia, ktorá je zrejme len zlým prekladom z iných médií, alebo možno nepochopením názvov. Pravda je taká, že po včerajšom atentáte bol vyhlásený v krajine jednodňový štrajk ako protest proti násiliu. Do tohto jednodňového štrajku sa zapojila tuniská letecká spoločnosť Tunis Air a letisko Monastir. Jednodňový štrajk na určitých miestach pritom nemôže znamenať absolútne zrušenie všetkých letov ani pri zlom preklade.

Tunisko a Pluska, klamlivé informácieTunisko a Pluska, klamlivé informácie

Zrušené však neboli všetky lety. V priebehu dneška z Bratislavy, ako aj Košíc odletelo pár lietadiel, prípadne zo samotného Tuniska bude realizovaných viacero odletov. Letisko Enfida funguje bez akýchkoľvek uzatváraní nepretržite. Prilietavanie lietadiel do Tuniska a letiska Enfida v dovolenkových destináciách, alebo ich odlety z krajiny na Slovensko s dovolenkármi pokračuje bez obmedzení.

Tunisko a Pluska, klamlivé informácie

Situácia pokojná
Situácia je podľa našich zdrojov z oblasti cestovného ruchu pokojná, a priamo od zdroja bývajúceho v Sousse vieme o príjemnom počasí a žiadnych známok akéhokoľvek problému súvisiaceho so situáciou v Tunise. Lety prebiehajú bez komplikácií. Dnes bola len komplikácia a zdržanie jedného letu pre zariaďovanie iného príletového miesta, Enfida namiesto Monastiru. Inak všetko prebieha bez výrazných obmedzení a niekoľko realizovaných letov popiera tvrdenie o kolapse krajiny a uzatvorení všetkých letísk. Zrušené lety leteckej spoločnosti Tunis Air sa podľa našich informácií netýkali slovenských cestovných kancelárií, ktoré využívajú európskych prepravcov. Situácia v hlavnom meste Tunis, neovplyvňuje celú krajinu Tunisko a v dovolenkových letoviskách ako je Monastir, Mahdia, Sousse, Djerba a mnoho ďalších známych miest, je pokoj.

Pre Tunisko ďalšia rana
Slovenské médiá zrejme Tunisko v láske radi nemajú. Minuloročný problém v konkrétnom hoteli, ktorý menšia slovenská cestovná kancelária predávala ako 5* hoci kvalitou na 3* na ostrove Djerba, bol ako prípad doriešený v máji tohto roku. Nemenovaný spravodajský portál vytasil práve v posledných dňoch informáciu o uzavretí prípadu. Nie v máji, kedy bola správa o doriešení problému aktuálna, ale teraz. Načasovanie výborné, keďže si článok nechávali až doteraz v zálohe. Júl a stred prázdnin ako absolútny vrchol sezóny je ideálny na zaujatie článkom o katastrofálnom ubytovaní v Tunisku. Typicky po slovensky článok spôsobil, že čitateľ vníma celú krajinu ako destináciu s katastrofálnym ubytovaním a diskusia samotná je početným útokom na krajinu, ako aj cestovanie cez slovenské cestovné kancelárie. Dôvod je jasný. Kto bude čítať článok o ubytovaní v Tunisku v máji, keď v júli je online o 60 percent viac čitateľov s chuťou cestovať, či stovky ľudí, čo už svoju dovolenku majú zaplatenú? Ďakujeme médiá.

Cestu do Tuniska plánuje aj naša redakcia v priebehu najbližších týždňov. Situáciu monitorujeme.