Toto ste ešte nevideli: Slovinsko a jeho turistom neznáme zákutia

0
6087

Slovinsko to môže mať občas ťažké. Turisti si ho pletú so Slovenskom, iní si myslia, že sa tam bojovalo ako v iných bývalých štátoch Juhoslávie, no a keď príde reč na turistiku, tak slávy sa dočká jedine Ľubľana a jazero Bled. Nehovoriac o tom, že veľa dovolenkárov sa radšej vyberie k susedom do Chorvátska alebo Talianska.

Tu je výber piatich miest, o ktorých sa veľa nevie, kde nenájdete takmer žiadnych turistov a kde sa dokonale prepojíte s prírodou. Lebo o to v Slovinsku ide. Takmer 60 % plochy Slovinska pokrývajú lesy, preto sa pripravte na oddych v prírode a množstvo outdoorových aktivít.


Bohinjske jazero

Bohinjské jazero

Menej turistov, menej hotelov a nádherné výhľady na jazero z každej strany a z vrcholu Vogel, kde sa dostanete lanovkou. V okolí jazera je zákaz výstavby hotelov, tie nájdete v najbližších obciach Ribčev laz alebo Ukanc. Okolo jazera vedie 12-kilometrový turistický chodník, kde majú bicykle zákaz. Previezť sa na dvoch kolesách môžete v neďalekých dedinách Bohinjská Bystrica, Stará Fužina, Mostnica, Studor a Bohinjská Češnjica.

Kostol Sv. Oswalda v Jezersku

Jezersko

Jezersko je jedna z množstva obcí v Slovinsku, o ktorej vedia predovšetkým miestni turisti, nie zahraniční návštevníci. Dolina prezývaná aj „dolina jazier” je známa svojím umelo vytvoreným jazerom Planšar, ktoré má tvar srdca. Okrem toho si v Jezersku môžete vyskúšať via ferratu, cyklistické chodníky, vybrať sa s miestnym bylinkárom na lúky na zber bylín, navštíviť etnografické múzeum v dome zo 16. storočia alebo si pozrieť Kostol Sv. Oswalda, kde nájdete najstaršiu fresku v Slovinsku.

Logarska dolina

Logarská dolina

Malebná dolina ukrytá medzi Kamnickými a Savinjskými Alpami je idylkou na rodinné výlety alebo romantické víkendy. V Logarskej sa zastavil čas, čo dokazujú opustené statky, roztrúsené na strmých zelených pastvinách, a osamelé včelie úle neďaleko ciest. Ak sa do doliny vyberiete so svojimi ratolesťami, nevynechajte návštevu rozprávkového lesa a moderné informačné centrum Rinka s nádhernou expozíciou miestnych tradícií.

Bela Krajina_001

Región Bela Krajina

Tu si prídu na svoje milovníci vína, turistiky, ale aj tí, ktorých zaujíma výroba ľanu, prírodných olejov alebo miestneho domáceho likéru. To všetko nájdete v oblasti hraničiacej s Chorvátskom. Rieka Kolpa, známa medzi Slovincami, je ideálna na aktívnu dovolenku vďaka kempingovým strediskám a rôznorodosti oblasti.

Vintgar tiesnava _001

Tiesňava Vintgar

Mnoho ľudí ju prehliadne a pritom je vzdialená len štyri kilometre od populárneho jazera Bled. Tiesňava dlhá 1,6 km je ukážkou čistých a nádherne zafarbených zelenomodrých vôd Slovinska. Prejsť celú trasu tiesňavy môžete za 40 minút alebo aj za 2,5 hodiny, ako sa to podarilo mne. Všetko záleží na tom, ako často sa budete zastavovať a fotiť si surrealistické prírodné obrazy Vintgaru.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ