Nemecko: Merkelová vyjadrila solidaritu pozostalým obetí mníchovského útoku

0
1973

Berlín 23. júla (TASR) – Nemecko smúti za obeťami piatkovej streľby v Mníchove a s ich rodinami a priateľmi „zdieľa bolesť“. Uviedla to dnes po zasadnutí spolkového bezpečnostného kabinetu nemecká kancelárka Angela Merkelová, citovala ju agentúra DPA.    

Merkelová sa dnes prvýkrát verejne vyjadrila k streľbe, pri ktorej v piatok v Mníchove zahynulo desať ľudí vrátane 18-ročného útočníka – Nemeca iránskeho pôvodu. Ďalších 27 ľudí utrpelo zranenia. Merkelová podľa agentúry AP ďalej povedala, že nemecké bezpečnostné zložky „urobia všetko, čo bude v ich silách, aby ochránili bezpečnosť a slobodu všetkých ľudí v Nemecku“, kde došlo v priebehu jedného týždňa už k dvom smrtiacim útokom.
Na adresu pondelňajšieho útoku v regionálnom vlaku a piatkovej streľby v Mníchove, Merkelová uviedla, že oba incidenty sa odohrali na miestach, na ktorých „mohol byť ktokoľvek z nás“. Ľudia sú podľa jej slov v kombinácii s minulotýždňovým útokom vo francúzskom meste Nice čoraz ustráchanejší.

„Takýto večer a takúto noc je ťažké zniesť… a ešte ťažšie je to znášať, keďže sme v priebehu pár dní zažili toľko hrozných správ,“ dodala kancelárka. Nemecká polícia po dnešnej prehliadke izby a bytu mladíka, ktorý v piatok spáchal ozbrojený útok v obchodnom stredisku Olympia, vylúčila jeho spojenie s extrémistickou organizáciu Islamský štát. Domnieva sa však, že útočník mohol byť inšpirovaný masakrom, ktorý pred piatimi rokmi spáchal v Nórsku Anders Behring Breivik.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ