Najdlhšie geografické názvy na svete

0
5396

Na vyslovenie niektorých z nich by vám ani nestačil dych.

Najdlhšie geografické názvy na svete

Azpilicuetagaraycosaroyarenberecolarrea

Na piatom mieste v rebríčku najdlhších geografických názvov na svete sa umiestnila španielska vyhliadka nachádzajúca sa v regióne Navarra. Názov má 39 písmen a v baskičtine znamená „Nízke pole vysokej ohrady v Azpilkuete“. Samotný región je jeden z najzelenších v Európe. Až 70% energie tu pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Tweebuffelsmeteenskootmorsdoodgeskietfontein

Štvrté miesto obsadil so 44 písmenami názov farmy v severozápadnej provincii Južnej Afriky. V afrikánčine znamená „Prameň, kde jedinou strelou čisto skolili dvoch byvolov.“ V Afrike by ste dlhší jednoslovný názov hľadali márne, aj keď svoju lásku k nim nezaprú. Za všetky spomenieme ďalšiu farmu, ktorej názov znie Bovenendvankeelafsnysleegte.

A post shared by Colleen Hannon (@colleenm_h) on

Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg

Meno jazera v americkom štáte Massachusetts má 45 písmen a pochádza z jazyka Nipmuck, v ktorom znamená “Rybárska oblasť pri hraniciach – neutrálne zhromaždisko”. Ide o najdlhší jednoslovný názov miesta v Severnej Amerike. Zaujímavosťou je, že celý názov sa objavil v populárnom seriáli Ženy z rodu Gilmorovcov ako potenciálny názov ulice, na ktorej stál Hotel Vážka.

Llanfair­pwllgwyngyll­gogery­chwyrn­drobwll­llan­tysilio­gogo­goch

Druhé miesto s úctyhodnými 58 písmenami zaujal názov waleskej obce, ktorý je zároveň najdlhším jednoslovným pomenovaním v Európe. Doslovný preklad znamená „Kostol Svätej Márie v kotline bielej liesky blízko speneného víru kostola Svätého Tysília s červenou jaskyňou“. Trúfate si ho prečítať nahlas?

Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu

Jasný víťaz rebríčka najdlhšie geografické názvy na svete s 85 písmenami! Tento novozélandský názov kopca znamená v jazyku pôvodných obyvateľov Maoriov čosi ako “Vrchol, kde Tamatea, muž s veľkými kolenami, ktorý sa šplhal po horách, scestovaný hltač zeme, hral svojej milovanej na nosovú flautu.“ Podľa Guinessovej knihy rekordov ide o oficiálne najdlhší geografický názov na svete.

Čítajte tiež:

Mierotvorcovia, ktorí za svoje vízie zaplatili životom

Príbeh Howarda Schultza – muža, ktorý stojí za značkou Starbucks

Filmové klasiky zo 60-tych rokov

 


Zdroj:https://www.thefactsite.com/2016/07/worlds-longest-place-names.html