Mallorca: zaujímavosti, miesta a pláže, ktoré musíte na ostrove spoznať

1
24583

Mallorca je svojou rozlohou 3648 km2 najväčším z Baleárskych ostrovov nachádzajúcich sa v Stredozemnom mori. Tento zelený ostrov patriaci Španielsku má ale svoju vlastnú históriu aj kultúru, ktorá sa formovala aj vďaka pôsobeniu Rimanov, Maurov a svoje tu zanechali aj Arabi. Názov Mallorca dali ostrovu Rimania a v preklade znamená „Tá najväčšia“. Hlavným mestom ostrova je Palma De Mallorca, ktoré je zároveň aj najväčším a najnavštevovanejším mestom na ostrove. V prvom rade sa tu nachádza medzinárodné letisko, z ktorého je len na skok do letoviska El Arenal, ale ani ostatné letoviská nie sú ďaleko – približne 60 km na severovýchod sa nachádza letovisko Alcúdia a asi 70 km východne nájdete menšie letoviská ako Cala D´Or, S´illot, Sa Coma a iné… Hlavné mesto ponúka aj veľké množstvo pamiatok, najznámejšou je majestátna stredoveká katedrála Svetla – La Seu, bazilika Sant Francesc, palác Almudaina, ale aj opevnenie Castell de Bellver. V blízkosti katedrály sa nachádzajú aj ďalšie pamiatky, múzeá (Malorka, Joana Miróa, Diocesan…), parky, paláce, ulice plné zaujímavých budov, obchodov a dokonca aj veľkého množstva reštaurácií a barov.

Kláštor Llucmayor
Kláštor Llucmayor, autor: Maťa

Čierna Madonna Llucmayor
Čierna Madonna v kláštore Llucmayor, autor: Maťa

Okrem hlavného mesta sú na ostrove aj iné miesta, ktoré stoja za návštevu – napr. Soller, do ktorého je možné dostať sa historickou železnicou a ktoré je známe vďaka pestovaniu pomarančov, Valldemosa – nachádza sa tu kláštor, v ktorom istý čas pobýval poľský hudobný skladateľ Frederik Chopin so svojou milenkou Georgou Sandovou, ale aj iné významné osobnosti, Manacor – ktoré je známe vďaka výrobe umelých perál, Llucmayor – kláštor, v ktorom sa nachádza Čierna Madona, Andratx, Alcudia, alebo Formentera – najsevernejší cíp ostrova, kde sa z výšky pozriete na útesy a more.

Formentora na Malorke

Formentora na Malorke
Formentora, autor: Maťa

Ostrov bol a je obľúbený medzi umelcami z rôznych kútov sveta a niektorí si tu dokonca postavili aj svoje letné sídla, ktoré sú však veľmi dobre chránené pred zrakmi obyčajných ľudí. Tí si ale môžu vychutnávať rušný život v letoviskách takmer po celom ostrove, od východu na západ a do severu na juh. Dovolenka na Mallorke je trocha iná, je tu len veľmi málo veľkých hotelových komplexov s vlastnou plážou, väčšinou sa vo väčších letoviskách na menšej ploche tlačí niekoľko hotelov, penziónov. Pláže sú na celej Mallorke verejné, preto ak chcete využiť ležadlá a slnečníky, pripravte sa, že to nebude zadarmo. Pláže sú tu rozmanité, široké piesočnaté, s dlhým pozvoľným vstupom, v oblasti Alcúdia sú pláže s takmer bielym pieskom, ale nájdete tu aj také, ktoré sa nachádzajú v menších zátokách (calas) so skalnatými výbežkami.

Mallorca Alcudia
Alcúdia, autor: Maťa

Okrem pláží je Mallorka známa a vyhľadávaná aj vďaka svojmu rušnému nočnému životu, najmä pre nemeckých a anglických návštevníkov. Ďalším lákadlom môže byť aj spoznávanie ostrova, jeho pamiatok, ale aj prírodných krás a scenérií. Nie je ťažké a ani finančne náročné požičať si auto a prejsť ostrov krížom krážom – značenie je jednoduché. Menší problém môže nastať iba vtedy, ak má niekto problém zaparkovať v užších uliciach, alebo nemá rád serpentíny a kopce, ktoré sa nachádzajú najmä v severozápadnej časti ostrova (pohorie Sierra de Tramuntana). Ostrov v posledných rokoch objavili aj cyklisti, ktorých nájdete šliapať do pedálov takmer na každej ceste.

Sierra de Tramuntana
Sierra de Tramuntana, autor: Maťa

Sa Calobra
Sa Calobra, autor: Maťa

Nie je letovisko ako letovisko
Asi 10 minút autom od letiska, na západnej strane veľkého zálivu, v ktorého strede je hlavné mesto, sa nachádza rušné letovisko El Arenal, ktoré je obľúbené najmä medzi nemeckými návštevníkmi. Z pôvodne malej rybárskej dedinky sa stalo jedným z najvyhľadávanejších letovísk, v ktorom je dostatok barov, reštaurácií, diskoték, obchodov, a tým robia z tohto miesta stredisko nepretržitej zábavy a aktívneho odpočinku. Vyznávači vody sa okúpu a zabavia nielen na pláži s pozvoľným vstupom, ale aj v jednom z najväčších vodných parkov na svete v Aqualande.
Západne od hlavného mesta sa nachádzajú letoviská Paguera, Palma Nova, Magaluf, Santa Ponsa a Camp de Mar, v okolí ktorých je množstvo golfových ihrísk a sú obľúbené väčšinou medzi britskými turistami. Camp de Mar sa nachádza v oblasti Andratx, asi 35 km od hlavného mesta a môžeme ho nazvať aj najpokojnejším letoviskom. Kto si chce oddýchnuť a zahrať golf, tak je toto stredisko pre neho ako stvorené. Santa Ponsa je dobrým východiskovým bodom na poznávanie tejto časti ostrova, je na polovičnej ceste medzi hlavným mestom a prístavom Puerto d´Andratx. V blízkosti sa nachádza aj jedna z letných rezidencií španielskej kráľovskej rodiny a niekoľko golfových ihrísk. Palma Nova sa vyznačuje krásnymi plážami z jemného piesku a rušným nočným životom, ktorý sa odohráva v nespočetnom množstve barov a reštaurácií. Nájdete tu aj jednu z najväčších diskoték v Európe – BCM. Pre tých, ktorých nočný život neláka, môžu navštíviť Aqualand, Westernpark, zábavný park v duchu pirátskych výprav alebo Marineland. Na juhozápadnom cípe ostrova, v mierne sa zvažujúcom údolí, ktoré je zakončené krásnou dvojitou plážou obklopenou prímorskými skalami, sa nachádza pokojnejšie letovisko Paguera. Atmosféra pirátskeho prístavu učarovala aj známym osobnostiam šoubiznisu, ktoré si tu vybudovali svoje letné sídla.
Alcúdia je vzdialená od hlavného mesta asi 60 km severovýchodne. Nájdete tu zachované hradby zo 16. storočia, ktoré boli postavené kresťanmi na obranu proti arabským korzárom, zrúcaninu amfiteátra, domy z rímskeho obdobia, ale aj romantické uličky, prístav s kaviarňami, ktoré lákajú na večerné posedenie, alebo prechádzku. Približne 8 kilometrov dlhé pláže sú tu podľa môjho názoru najkrajšie z celého ostrova – svetlohnedý až biely piesok, široké a pozvoľne sa zvažujúce do mora, najmä v letovisku Playa de Muro, sú ideálne pre deti. Samozrejme, je tu aj nočný život, množstvo barov, reštaurácií, ale aj diskoték. Ak ak chcete spoznávať okolie, určite navštívte Formenteru alebo Pollencu.

Pláž pri hoteli Aparthotel Ariel
Pláž pri hoteli Aparthotel Ariel, autor: Maťa

Pláž Beverly Playa na Malorke
Pláž Beverly Playa na Malorke, autor: Maťa

Pláž pri hoteli Boccacio na Malorke
Pláž pri hoteli Boccacio na Malorke, autor: Maťa

Pláž pri hoteli Boccacio na Malorke
Okolie pri hoteli Boccacio na Malorke, autor: Maťa

Pláž pri hoteli Globales America
Pláž pri hoteli Globales America, autor: Maťa

Pláž pri hoteli H10 Blue Mar
Pláž pri hoteli H10 Blue Mar, autor: Maťa

Pláž pri hoteli Albufera Park
Pláž pri hoteli Albufera Park, autor: Maťa

Pláž pri hoteli Mariant
Pláž pri hoteli Mariant, autor: Maťa

Mallorca, Delfin Playa
Pláž pri hoteli Delfin Playa, autor: Maťa

Východná časť ostrova má taktiež neopakovateľné čaro, nájdete tu totiž rôzne veľké zálivy, ktoré majú prevažne piesočnaté dno, okolie je členité a skalnaté, preto je tu pestrý podmorský život. Calas sú menšie pláže na konci zátoky medzi dvoma skalnatými brehmi, rovnako tak nazvali aj túto oblasť, ktorá je typická práve pre ne. Pobrežie je členité a pozdĺž celej dĺžky sa nachádzajú menšie letoviská, ktoré sú oproti letoviskám v okolí hlavného mesta pokojnejšie. Cala D´Or patrí medzi živšie letoviská v malebnej zátoke a v blízkosti sa nachádzajú jaskyne Cuevas Drach (Dračia jaskyňa), v ktorej je najväčšie podzemné jazero na svete, a Hams, v ktorých sú kvaple rastúce v rozpore s prírodnými zákonmi.

Dračia Jaskyňa na Malorke

Dračia Jaskyňa na Malorke

Dračia jaskyňa na Malorke
Dračia Jaskyňa, autor: Maťa

V meštečku S´illot sa nachádza pekná a dlhá pláž Platja de Sa Coma, ktorá je obľúbená najmä medzi britskými turistami. Na konci zálivu je polostrov Punta de Amer, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť.

Pripravila Maťka

Comments are closed.